'Erbakan Hoca, M. Emin Saraç Hoca’yı özellikle davet etti'

Milli Gazete'deki köşesinde 'Erbakan Hoca, M. Emin Saraç Hoca’yı özellikle davet etti' başlıklı bir yazı kaleme alan Adnan Öksüz, Necmettin Erbakan'ın M. Emin Saraç Hocaefendi'yi Türk Cumhuriyetleri'ne yapılan ziyaretlere davet ettiğini ve sonrasında yaşananları anlattı.

'Erbakan Hoca, M. Emin Saraç Hoca’yı özellikle davet etti'

İşte Adnan Öksüz'ün yazısının tamamı:

Tarih, 1990’lı yılların başı… Emin Saraç Hocaefendi, Erbakan Hoca’nın Türk Cumhuriyetlerine gerçekleştirdiği geziye iştirak eden isimlerdendi.

10 gün süren bir geziydi. Emin Saraç Hocaefendi, 10 gün boyunca Erbakan Hoca’yla birlikte Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan’da temaslarda bulunmuştu. Sabahattin Zaim vardı, Hayrettin Karaman vardı, Faruk Beşer vardı. Mehmet Karaman ve merhum Nazır Özsöz organizatördü… Kalabalık bir heyetti…

O heyette ben de vardım...

Emin Saraç Hocaefendi, o gezide sohbetlerimizde şunları dile getirmişti; “Necmettin Erbakan Beyefendi bu geziye özellikle davet etti. Bu heyette bulunmamızı arzu etti. Fatih Camii’ndeki derslere zaman zaman Necmettin Erbakan Beyefendi de katılıyor. Necmettin Bey, ayrı bir ilim tahsil etmesine rağmen Fatih Camii’nde şer’i ilimleri okumak için vakit ayırıyor, bizlerle beraber ders alıyor. Bu gezinin mahiyetini ve kapsamını da çok önemsiyorum…”

Erbakan Hoca’mızın çok yakın teşrik-i mesaide bulunan alimlerden biriydi, M. Emin Saraç Hocaefendi. Allah (C.C.) her ikisine de rahmet eylesin.

DERS HALKASI ‘İLAÇ’ GİBİYDİ…

* M. Emin Saraç Hocaefendi, hep yürüyerek gelir giderdi. Şalvara yakın genişçe bir pantolon, düğmelenmiş yine dökümlü bir ceket, yakasız ve tüm düğmeleri ilikli bir gömlek olurdu üstünde. Beli öne doğru hafifçe bükük olarak yürürdü ve başı öne eğik olurdu.

* Üniversite öğrencileri Emin Saraç Hocaefendi’nin ders halkasındaydı. Bu öğrencilerden biri de eserlerinde ‘Yusuf Erzincani’ imzasını kullanan rahmetli Yusuf Ergün idi. Yusuf Erzincani, merhum Rıfkı Kaymaz’ın ve işadamı Nevzat Sudaş’ın yakın arkadaşlarındandı. Aynı okul (Erzincan İmam Hatip Lisesi) mezunuyduk.  Hattat Yusuf Erzincani abi çok genç yaşta vefat etti. Çok sakin, çok mütevazı bir insandı. Hattat Hamid’in en sevdiği öğrencisi olarak bilinirdi. Çok kısa süren bir hastalıktan sonra hakkın rahmetine kavuştu. Namazı da M. Emin Saraç Hoca kıldırdı. 

* Fatih Camii eşrafından, başından bu yana Millî Gazete abonesi olan İsmet Kırış da bu ders halkasının müdavimlerindendi. İsmet abi, “Bu dersler bize ilaç gibi geliyordu. Allah Emin Saraç Hoca’mızdan razı olsun” şeklinde duygularını dile getirdi.

* M. Emin Saraç Hoca, sabah ve yatsı namazları haricinde diğer namazlarını da uygun oldukça Fatih Camii’nde kılardı ve orada da ders verirdi.

* Çoğu zaman başını kaldırmadan selamlardı rastladıklarını. Sessiz sedasız, gazeteye yazmadan, televizyona çıkmadan, gelecek bir dünyalığı beklemeden, ötekinin berikinin hakkında bir kötü söz etmeden, bir yerlerde durup boş lakırdı yapmadan, yaptıklarını insanların başına kakmadan, fakir fukaradan, garip gurabadan kopmadan, zengine ümeraya meyletmeden, makam mevki girdabına kapılmadan, isteyen herkese ilmini öğretmenin gayretinde bir alim zattı. 

* Zor zamanlarında bile camisinden ve talebelerinden hiç kopmadı.

* Rabbim, Muhammed Emin Saraç Hoca’mıza rahmet etsin, ailesine, talebesine ve sevenlerine sabır versin. Amin.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8