banner10

Rauf Denktaş, vefatının 7. yılında anılıyor

Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinin lideri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş vefatının 7. yılında anılıyor.

Rauf Denktaş, vefatının 7. yılında anılıyor

Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesinin lideri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş vefatının 7. yılında anılıyor.

KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, vefatının 7. yılında anılacak. Denktaş’ın oğlu Serdar Denktaş, ‘Tüm halkımız ‘Denktaş olsaydı böyle olmazdı’ demeye devam ediyor’ ifadelerini kullandı.

KKTC’nin 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Denktaş ile çok yakından çalışma fırsatı olduğunu anımsatarak, Denktaş ile 1976 seçimlerinden ölünceye kadar yakın ilişki içerisinde olduğunu dile getirdi.

“Denktaş ile bazen siyasette rakip olduk ama ulusal davada hep beraber olduk” diyen Eroğlu, “Gün geldi oğlu ile ters düştük. Oğlu başka parti kurdu. Bunlara rağmen ölünceye kadar beraber olduk. Ölürken de yanında ben vardım. Kendisine olan sevgimin, saygımın ne kadar büyük olduğunu söylemeye gerek yok” dedi.

Denktaş’tan çok şey öğrendiğini belirten Eroğlu, Kıbrıs Türk halkına vatan, millet sevgisini Denktaş’ın kurduğu partide uzun yıllar devam ettirdiğini vurguladı. Derviş Eroğlu, Denktaş ile Kıbrıs konusunda hiç ayrılığının olmadığına dikkati çekerek, şöyle sürdürdü: “Kıbrıs sorununda o günkü politikamızı bugün de devam ettiriyoruz. Bir devlet kurmanın ne kadar zor olduğunu, bir devletin yaşatılmasının da kolay olmadığını bilen kişiler olarak, kurmuş olduğumuz devlete sahip çıkılması gerektiğini savunan bir kişiyim. Denktaş’ta kurulan bir devletin yaşatılmasını savunan biriydi. Kıbrıs Türk halkı unutmamıştır ve unutmayacaktır. Liderler kolay yetişmez. Hep hatırlanacaktır.”

Rauf Denktaş’ın oğlu ve KKTC Maliye Bakanı Serdar Denktaş da babasının dava adamı olduğunu vurgulayarak, “Davası için uğraş verdiği dönemde 6 çocuğunun 3’ünü kaybetti” dedi. Denktaş, babasının bütün o acılı dönemlerini Kıbrıs Türk halkının davasına dört elle sarılarak atlatmayı başardığını, mücadelesini son nefesine kadar devam ettirdiğini söyledi. Denktaş, babasını şu ifadelerle anlattı: “Gerek Kıbrıs’tan gerek Türkiye’den birçok insanın onunla ilgili mutlaka bir hatırası olduğunu görüyoruz. Kıbrıs sorununu Türkiye ile birlikte en iyi şekilde yürüten liderdi. O dönemde muhaliflerinin ‘Türkiye’yi Kıbrıs konusunda Denktaş yönetiyor’ diye şikayet ettiği bir liderdi. Kıbrıs Türkü’nün adadaki eşitliğini sağlamak için ortaya koyduğu mücadele, geleceğimizi teminat altına almak için ortaya koyduğu mücadele hiç unutulmayacak. KKTC’yi dünya tanımasa bile bizlere bıraktığı en büyük mirastır. Bu mirası daha da ileri seviyeye taşımak için bizler ve bizden sonraki nesiller ellerinden geleni yapacaktır.” Denktaş’ın evdeki babalık görevine çok zaman ayıramamasına rağmen kendileri için sığınılacak bir liman olarak gördüklerini dile getiren Serdar Denktaş, “Tüm halkımız ‘Denktaş olsaydı bu böyle olmazdı’ demeye devam ediyor. Bu da bizim için en büyük onur, en büyük gurur. Rahmetle, özlemle, sevgiyle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2019, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17