Fenerbahçe’den görünüm

Fenerbahçe, Kasımpaşa maçındaki istatistikleri ile haftanın en fazla ikili mücadele kazanan, anahtar pas atan, rakip onsekizinde topla buluşan, şut atan takımı olmuş. Valbuena ve Ekici çıkana kadar hücum yönünde en yaratıcı ayaklarla, en mükemmel oyununu oynadı Fenerbahçe. Ekici, Valbuena, Elmas, Alıcı aynı anda sahada olunca Slimani istediği tüm toplarla buluştu ancak gol atamadı. Bu ligde gol atamazsan herkes döner savunmaya bakar. Fenerbahçe’de de Roman iki golde de Diagne’ye refakat edince maç 2-2 bitti.

SAVUNMA ZAAFLARINI KAPATMAK ZORUNDA

Maç içinde maç 2-1 olunca Valbuena-Şener değişikliği yapılıp sarı kartı olan İsla orta sahaya, Şener sağ beke, Elif sol öne atılarak bir hamle yapılabilirdi. Ya da Slimani-Frey değişikliği de yapılabilirdi. Valbuena ve Ekici aynı anda sakatlanınca zorunlu Frey ve Benzia hamlesi görünüşte mantıklıydı ancak Benzia o kadar etkisiz oynadı ki sahada negatif etki yarattı. Buna rağmen Fenerbahçe maçı kazanabilecek pozisyonları buldu. Öte yandan ilk yarıda maçı kaybedecek skoru da verebilirdi. Valbuena ve Ekici oyunda iken hücuma verdikleri katkıyı skora yansıtmak, özellikle Valbuena’nın savunma zaaflarını takım olarak kapatmak zorunda Fenerbahçe.

YENİ KALECİ, YENİ SCOUT, YENİ ANTRENÖR, SCOUT ŞEFİ…

Bütün bunlar Kasımpaşa maçı hakkında olan bitendi. Fenerbahçe bu hafta içinde yeni bir kaleci antrenörü, yeni scout, yeni antrenör, yeni scout şefi açıklayacak haberleri var basında. Bu hamleler buzdağının görünmeyen kısmı ve ana gövdeyi oluşturan hamleler, ancak geç kalınmış hamleler ve skora direkt katkı verecek hamleler değiller. Bu hamleleri Fenerbahçe en geç Ağustos’da yapmış olmalıydı. Taraftar sonuca bakar. Önemli ve doğru bir klişedir.

ŞAMPİYONLAR LİGİ’NE KALAMAZSA…

Ancak artık UEFA da sonuca bakıyor. Mali Fair Play açısından kulüplerin iki önemli girdi kalemi oyuncu satışı ve sportif başarı. Fenerbahçe önümüzdeki sene Şampiyonlar Ligi’nde yer alamazsa gelirlerini arttıramayacak ve transferde kısıtlamalara takılmaya devam edecek, belki de sonraki seneler için kupalara katılamama cezası da alacak.

ŞAMPİYONLUK PUANI 68-70

Dolayısı ile bu senede kalan maçlardan en yüksek puanı alıp ilk ikiyi kovalamak zorundasınız. Bu sezon şampiyonluk puanı iki puan ortalaması ile olacak dersek 68-70 puan civarı puan demek olur bu. Fenerbahçe kalan 20 maçtan ihtimal dahilinde olan maksimumu almayı hedeflemek zorunda.

KOEMAN 4 LİG MAÇINDA 8 YA DA ÜSTÜ PUAN ALSAYDI…

Bu soru da peki bunu Fenerbahçe kimle yapacak sorusunu akla getiriyor. Eğer Koeman oynadığı 4 lig maçında 8 puan ya da üstü alsa bu soru rafa kalkar sene sonuna kadar beklenirdi. Ancak sonuç: 4 maç 5 puan. Önümüzdeki iki maçta alınacak puana göre Fenerbahçe bırakın az önce yazdığım Avrupa hedefini, kümede kalma hedefine oynar hale gelebilir.

En çok sorulan soru Ersun Yanal gelecek mi? Sportif olarak gelmemesi için tek bir sebep yok. Hala gelmediyse ve Ali Koç iki kez getirmeyeceğini söylediyse sebep sportif değil. O halde Ali Koç sebebi açıklamalı. Aksi takdirde taraftarın bu isteği ve kafasındaki bu soru işaretleri saha sonuçları ile birleştikçe yönetim ile taraftarın arasını açar.

AKHİSAR MAÇI BELİRLEYİCİ OLACAK

Benim fikrim Akhisar maçının belirleyici maç olacağı yönünde, eğer Fenerbahçe bu maçı ve ardından evinde Erzurumspor maçını kazanırsa bu tartışma en azından devre arasına kadar ertelenir. Aksi takdirde olağanüstü kongre dahil her türlü gelişmenin önünü açar. Ekonomik anlamda kurtuluş savaşı veren ve bu konuda destek gören Fenerbahçe yönetimi sportif olarak da kitleleri ikna etmek durumunda. Fenerbahçe tarihinin en büyük desteğini alarak başkan seçilen Ali Koç yönetimine destek hala yüksek ancak bu saatten sonra yapacakları sportif hamleler yönetimin kalan süresinin nasıl geçeceği konusunda belirleyici olacak.

FENERBAHÇE’NİN SORUNLARI YAPISAL

Fenerbahçe’nin sorunları günlük değil, yapısal. Yapısal sorunlar reformlarla çözülür. Ali Koç ve yönetimi bu reformları yaparken hem günü hem de geleceği hesaplamak zorunda. Evet bu hem şekeri hem tansiyonu hem kalbi hem de veremi olan bir hastayı iyileştirmek gibi zor. Ancak durum bu. Fenerbahçe global düşünüp yerel hareket etmek zorunda, ve bunu da kısa vadede yapmak zorunda.

BAŞKAN ALİ KOÇ DURUMU, EYLEM PLANINI ANLATMALI

Bence burada devreye girmesi gereken enstürüman iletişim, Başkan Ali Koç daha önce söylediği ve yaptığı gibi Fenerbahçe TV’ye çıkıp durumu ve eylem planını anlatmalı. Çünkü en kötü plan, plansızlık ve iletişimsizlikten iyidir.

YORUM EKLE

banner8

banner19

banner6

banner17