Eskişehir'in yeni Milli Takımı

En başta şunu söyleyelim. Kimse Moldova’nın gücü yok diyerek bu galibiyeti küçümsemesin. Çünkü güçsüz rakiplere karşı iki kontratakla mağlubiyet aldığımız bir sürü maç yaşadık daha yakın zamanda.

Şenol Güneş, Moldova’nın sıkı bir şekilde kapanacağını hesap ederek, önde baskıyla başlattı milli takımı. Topu alana kadar pres, topa sahip olunca da bol bol pas felsefesiyle rakibe nefes aldırmadı A milliler. Buradaki en önemli nokta ise, rakibin üstüne yüklenirken, arka tarafta çok ciddi bir boşluk bırakmamaktı.

Çalıştırdığı tüm takımlarda savunmayı hücum ederek yaptıran Şenol Güneş’li milli takımın, golü sol bekiyle bulması asla tesadüf değildi. Kariyerinin ilk milli golünü atan Hasan Ali’nin penaltı noktasına kadar sokulması tipik bir Şenol Güneş takımı özelliğiydi.

Cenk Tosun ve Burak Yılmaz birbirlerini tamamlayan tipte forvetler olmamalarına rağmen, yakaladıkları uyum hakikaten başdöndürücüydü. İki benzer özellikte forvetin hem skorda hem hücum preste tam bir birliktelik içerisinde olması, Almanların meşhur Klinsman-Völler ikilisini hatırlatıyordu.

A Millilerin yeni dönemindeki en önemli kazanç ise bana göre Hakan Çalhanoğlu oldu. Bi ara Nuri Şahin’e yaptığımız haksızlığı az kalsın Milan’ın 10 numarasına da yapmaya başlamıştık ki onun dilinden anlayan bir hoca geldi milli takıma. Hakan Arkasına Dorukhan ve Mahmut gibi iki sert ama ayağı düzgün orta sahayla oynayınca, organize etme işini tamamen üstlenen Hakan Çalhanoğlu, takımın en iyilerindendi. İlk milli maçında 2 asist yapan Deniz Türüç, hiç durmadan bindiren sağ bek Zeki Çelik, genç stoperlerimiz Kaan Ayhan ve Merih Demiral gelecek adına hepimize umut verdiler. 

Güzel futbolu, 4-0’lık net bir skorla süslemek önemli. Kazanma alışkanlığı, kendine güvenme gibi nitelikler bir takımı başarılan kılan en önemli gelişimlerdir. Bunun yanı sıra milli takımın uzun süre önce kaybettiği halk nezdindeki sempatisinin geri dönmüş olması ise, hiç bir oyuncu performansıyla kıyaslanmayacak kadar önemli. 

MAÇIN YILDIZI:  Teknik direktör Şenol Güneş ve A Millilerin performansı kelimenin tam anlamıyla mükemmeldi. 

Hepsini tek tek yıldız ilan etmek mümkündü ancak bu akşamı tribüne değinmeden geçmek,futbol kültürüne ihanet olur. Eskişehirliler, milli takım taraftarı nasıl olunurun dersini verdi. Top rakipteyken yapılan yoğun ıslık ve baskı, top bizdeyken motive eden tezahüratlar, galibiyet garanti olunca çalınan marşlar, 

Herşeyiyle dört dörtlük bir performans vardı statta.İngilizlerin Wembley’i varsa bizim de Eskişehirimiz var dedirttiler herkese. Elbette milli takım ülkenin takımıdır ve her şehir bu ev sahipliğini yapmak ister. Ancak Tff yetkililerinin artık ciddi ciddi Eskişehir’i milli takım şehri olarak düşünmelerinin zamanı geldi diye düşünüyorum. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Savaş sözcü
Savaş sözcü - 4 ay Önce

Şenol güneş in milli takımda verdiği enerji Beşiktaş ı fazlasıyla etkileyecektir verdiği röportajda 3 gündür uyuyamadığıni dile getiriyor bu Beşiktaş a haksızlık değil mi şampiyonluk şansı matematiksel olarak halen devam ediyor ikincilik şansı bile var Beşiktaş ı bırakıp gitseydi daha iyi olmaz miydi

Mahsun
Mahsun - 4 ay Önce

Ozan Kabak neden oynamıyor ?

Ahmet şeker
Ahmet şeker - 4 ay Önce

Söylenilecek herşeyi mükemmel ifade etmişsiniz elinize sağlık

Erkam YILDIZ
Erkam YILDIZ - 4 ay Önce

İnanın özlemişiz..Hemde çok..Şenol Güneş milli takımımıza ve bize hayırlı ve uğurlu olur inşAllah.Felsefesi ve oyun okuyuşu takdire şayan.Bir Beşiktaş taraftarı olarak her ne kadar üzülsemde Milli takımın Şenol Hocaya ihtiyacı olduğunu ve birbirini tamamladığını görünce,üzüntüm sevince dönüştü..Taraftara gelince;Eskişehir taraftarına yürekten teşekkürler..Siyasi tezahüratlardan bıkmıştık stadlarda yada sessiz sakin çekirdek çitleyen kitlelerden...Hepsi varolsun

İsmail TAN
İsmail TAN - 4 ay Önce

Adeta aklimizi okuyup yaziyorsun mubarek. Kalemine saglik

banner8

banner19

banner6

banner17