En iyi üniversite hangisi? 2023'te mezun olunca neler yapacaksınız?

Peki, o üniversite sizi hak ediyor mu?

Yapmış olduğum çalışmalar, yürüttüğüm projeler vesilesiyle yıllardır üniversite adayları ile sık sık biraraya gelme fırsatı yakalıyorum. Bu bana gençlerin nabzını tutma konusunda eşsiz bir fırsat sunuyor. Geçen hafta Bursa’da düzenlenen Üniversiteler Tercih Fuarı’nda ve ardından Adana Fen Lisesi’nde gençlerle buluşmuştum. Gelecek hafta Ankara Fen Lisesi’nde bir konuşma yapacağım.

Gözlemlerimi paylaşmak isterim. Bu sene YKS’ye girecek olan adayların çoğu, sene kaybetmezlerse, 2023’te üniversiteden mezun olacaklar. Katıldığım söyleşilerde gençlere “2023’te üniversiteden mezun olduğunuzda ne yapacağınıza karar verdiniz mi?" diye soruyorum? Fikirlerini açmak için şunları da ekiliyorum: “Akademik kariyere mi atılacaksınız? Kendi işinizi mi kuracaksınız? Bordrolu olarak kamu ya da özel sektörde mi çalışacaksınız? Yükseklisans, doktora mı yapacaksınız? Bunları Türkiye’de mi yoksa yurtdışında mı yapacaksınız?”

EN İYİ ÜNİVERSİTE SORUSUNUN YANITI

Öğrencilerin neredeyse tamamına yakını bu soruyu garipsiyor. “2023 çok uzak bir tarih” yanıtını alıyorum onlardan. “Hele bir üniversiteye yerleşeyim de” diyorlar. Belki de haklılar. Sınavlar ülkesi olan Türkiye’de, sınav senesinde insanın tek odak noktası, testlerde çıkaracağı netler ve taban puanlar oluyor. Ancak sadece sınavlara odaklanmak, kariyer ve hayat başarısı için yeterli değil. Kişinin kendini tanıması, hedefler koyması önemli. Ancak bir hedef  koyduktan sonra hangi üniversitenin “en iyi üniversite” olduğuna karar vermek mümkün olabilir. “En iyi üniversite” sorusunun yanıtı ise kanımca çok net. Hedeflerinize ulaşmak için sizi hangi üniversite en iyi destekliyecekse, sizin için en uygun üniversite, en iyi üniversite odur.

İşte bu noktada hedeflerle yaşamanın, doğru hedefler koyabilmenin önemi ortaya çıkıyor. Bu süreçte kişiye yol gösterecek mentor(lar)ın desteğinin alınması da önemli. Liselerimizde bırakın mentorluk desteğini, rehberlik hizmetlerinin dahi verimli şekilde yürütüldüğünü söylemek (bazı iyi örnekleri dışarda bırakarak) mümkün değil. 2023 vizyon belgesi çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın liselerdeki rehberlik hizmetlerinin erişilebilirliğinin ve kalitesinin arttırması yönünde hamlelerde bulunmasını tüm eğitim camiası heyecanla bekliyor. Bir kaç ay içinde ön çıktıları somut olarak göreceğimizi düşünüyorum.

Değerli Okurlar.

Lise çağıdaki gençlerin yanı sıra üniversite gençliğinin de hedef koyma refleksinin zayıf olduğunu gözlemliyorum. Sadece hedefler değil, okudukları bölümle ilgili mesleğin gereklilikleri, etik kurallar, alınan derslerin gelecek meslek yaşamındaki yeri gibi konularda da gençlerin farkındalıkları alt seviyede. Derse gir/çık şeklinde mekanik bir süreci ezbere tamamladıklarında, dönüşeceklerini düşünüyorlar. Sihirli bir değneğin kendilerine dokunup hayatlarını değiştireceğine inanıyorlar. Kazın ayağının öyle olmadığını mezuniyet yaklaştıkça idrak ediyorlar.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın ikinci 100 günlük icraat programı sunumunda açıkladığı üzere, üniversitelerde önümüzdeki 3 ay içinde Kariyer Merkezleri kurulacak. Bu merkezlerin doğru yapılanması ve işlemesi durumunda, ülkemizin beşeri sermayesinin kalitesini tedrici olarak artacağına inanıyorum.

Değerli Üniversite Adayları.

Üniversiteler, eğitim sürecinin en üst seviyedeki kurumlar oldukları için toplumda baş tacı edilirler, saygı görürler. Doğrusu da budur. Lakin, sizlerin de yaşamı önemlidir, hedefleri önemlidir, zamanı kıymetlidir. Yoğun şekilde YKS’ye hazırlanıyorsunuz. Unutmayın, eğer siz YKS’de bir üniversiteyi kazanacak kadar puan aldıysanız, üzerinize düşeni yapmış ve o üniversiteyi haketmişsinizdir. Peki acaba o üniversite sizi hak ediyor mu ? Hedeflerinizin gerçekleşmesi için desteğe hazır mı? Oraya feda edeceğiniz 4-5 seneye değecek bir ciddiyette mi? 18 Temmuz 2019’da YKS sonuçları açıklanıp da tercih dönemi başladığında, ziyaret ettiğiniz üniversitelerde bu yaklaşımı benimsemenizi öneririm. Bakış açınızı değiştirin. Dekanla, bölüm başkanı ile, öğretim üyesi ile konuştuğunuzda nazik şekilde “ben bu üniversiteyi hakettim, peki siz benim hedeflerime ulaşmam için neler sunuyorsunuz? ” diye sorun. Ama dikkat! Bu soruyu sorabilmek için hedeflerinizin kafanızda net olması gerekiyor.

Haydi bu gece yastığa başınızı koyduğunuzda, 2023’te üniversite bitince ne yapacağınızı düşünün. Hedeflerinizi şekillendirmeye başlayın. Üniversite yolunda başarılar.

YORUM EKLE

banner8

banner19

banner6

banner17