banner10

Emekliler yapılandırma istiyor

Emekliler, Türkiye Bankalar Birliği'den, kredi borçları için vadelendirme yapılmasını istiyor.

Emekliler yapılandırma istiyor

Emeklilerden, Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) kredi borcu bulunan işletmeler için bankalara yaptığı tavsiye niteliğindeki vadelendirme kararının kendileri için de ele alınması talebi geldi.

Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB), bankalar ve diğer finansal kuruluşlara toplam nakit kredi borcu 15 milyon liranın altında olan işletmelerden belli şartları sağlayanların, vadesi gelen taksitlerini 24 aya kadar vadelendirebileceği yönündeki tavsiye kararının yankıları devam ediyor.

Yüz binlerce emekliyi temsil eden Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafından, TBB'nin bankalara yaptığı tavsiye niteliğindeki vadelendirme kararının kendileri için de alınması talebinde bulunuldu.

TÜED Genel Başkan Yardımcısı Gazi Aykırı, yaptığı açıklamada, TBB'nin borçlu işletmeler için aldığı tavsiye kararını olumlu bulduklarını ve işletmeler kadar sabit gelirlerin de ekonominin önemli bir parçası olduğunu belirtti.

Emekliler, ekonomik olarak en kırılgan kesim

Gazi Aykırı, açıklamasında sabit gelirliler içinde emeklilerin, ekonomik olarak en kırılgan kesimi oluşturduğunu vurguladı.

"Emeklilerimizin banka borçlarının da tıpkı işletmeler gibi yeniden yapılandırılması gerekiyor"

Enflasyon oranındaki en ufak bir yükselişin emeklilerin gelir gider dengesini alt üst ettiğini ifade eden Aykırı, 

"Bankalardan kredi kullanan milyonlarca emeklimiz de son ekonomik durumlardan etkilenmiştir. Özellikle enflasyondaki artışın mutfağına yansıması neticesinde mağdur durumdadır. Bankalar bazen kredi kullanan emeklilerimizin aylıklarının tamamını kesip, onlara geçinmek için bile tek kuruş bırakmıyor. Son yaşanan ekonomik gelişmelerden en çok etkilenen kesim olan emeklilerimizin banka borçlarının da tıpkı işletmeler gibi yeniden yapılandırılması gerekiyor."

Gazi Aykırı, TBB'nin kredi borcu bulunan emeklilerin borçlarını yapılandırabileceği yönünde alacağı bir tavsiye kararının ekonomiye olumlu yansıyacağını vurgulayarak, "Bu yönde atılacak bir adım piyasaları canlandıracaktır. Aksi halde borcu ertelenen işletmeler konkordato ilan etmeye devam edecektir. Aileleriyle birlikte sayıları 20 milyonu aşan emeklilerin iflası, ekonominin de iflasına neden olacaktır." şeklinde konuştu.

Kaynak: www.sondevir.com

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17