banner39

Ziraat ve Vakıfbank'tan sonra Türk Eximbank'ta kredi faizini indirdi

Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 19.75'e çekmesinin ardından önce Ziraat Bankası daha sonra da Vakıfbank kredi faizini indirdi. Son olarakta Türk Eximbank, KOBİ’lere ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırdığı TL kredi faiz oranını yüzde 15,19’dan yüzde 11,84 seviyesine çektiğini duyurdu.

Ziraat ve Vakıfbank'tan sonra Türk Eximbank'ta kredi faizini indirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizini  425 baz puan indirerek yüzde 19.75'e çekmesinin ardından gözler bankalara çevrilmişti. İlk kredi faizi adımı bu sabah önce Ziraat Bankası'ndan, daha sonra da Vakıfbank'tan gelmişti. 

Bu kez de Türk Eximbank'tan yapılan açıklamada KOBİ'lere ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırılan TL kredilerindeki faiz oranının yüzde 15,19'dan yüzde 11,84 seviyesine indirildiği belirtildi.

Söz konusu değişikliğin oransal olarak yüzde 22 düzeyinde indirime tekabül ettiği ifade edilen açıklamada, son iki ayda TL kredilerde yaklaşık 6 puanlık indirim yapıldığı ve faiz oranlarındaki aşağı yönlü trende paralel olarak faiz indirimlerine devam edileceği bildirildi. 

Açıklamada, genel olarak faizlerdeki düşüşün ekonomideki canlanmayı arttırmasının beklendiği ve Türk Eximbank’ın cazip faiz oranlarının da ihracatçıların rekabet gücüne önemli katkı sağlayacağı kaydedildi.

Türk Eximbank'ın ocak-temmuz döneminde toplam 25,4 milyar dolar olan ihracat desteğini sağladığı belirtilen açıklamada, "Türk Eximbank, ihracat desteğini yıl sonunda 48,4 milyar dolara yükseltmeyi ve destek verdiği ihracatçı sayısını 12 bin 500’e çıkarmayı hedefliyor." ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Ajanslar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner43