Türkiye'den Volkswagen'e çağrı: Buraya kurun

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ermut, Frankfurter Allgemeine Zeitung'a verdiği söyleşide otomotiv devinin yeni fabrika yatırımı için Türkiye'yi seçmesinin avantajlarını anlattı.

Türkiye'den Volkswagen'e çağrı: Buraya kurun

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Frankfurter Allgemeine Zeitung'a (FAZ) verdiği söyleşide Alman otomotiv devi Volkswagen'in (VW) yeni fabrika yatırımı için Türkiye'yi seçmesinin avantajlarını anlattı.

Ermut'un, Opel'in İzmir'in Torbalı ilçesindeki satılık arazisini önermesi, ilçedeki vatandaşları heyecan yarattı. Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Olgun, "Liman, havayolu, demiryolu bağlantısı ile Türkiye'nin en cazip yeri Torbalı'dır" dedi.

Alman otomotiv devi Volkswagen'ın yeni üretim tesisi için Türkiye ve Bulgaristan arasında yaşanan rekabete ilişkin olarak Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung'a (FAZ) açıklamalarda bulundu. Volkswagen ile devam eden müzakereleri yürüten Arda Ermut, Türkiye'nin avantajlı olduğu noktalara dikkat çekerek, Opel'in Torbalı'da satışta olan yerini önerdi. Skoda ve Seat'ların üretileceği tamamen yeni fabrikanın nereye kurulacağının belli olmadığı belirtilen haberde, İzmir yakınlarında 2001 yılına kadar Opel'in bulunduğu 40 hektarlık bir araziyle ilgili görüşmeler yürütüldüğü vurgulandı. Görüşmelerde arazinin İzmir demir yolu ağıyla bağlantısının somut olarak gündemde olduğunu belirten gazete, Türk hükümetinin yaklaşık 100 milyon euroluk teşvik planının da görüşmelerde ele alındığını yazdı. Opel'in tesislerinin atıl kalmaması ve yerli otomobilin ilçeye gelmesi için çalışmalar yürüten TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, "Liman, havayolu, demiryolu bağlantısı ile bölgenin en cazip yeri Torbalı'dır. Otomobil üretiminde tecrübemiz var. Lojistik, iş gücü ve yan sanayi konusunda gerek Türkiye gerekse de Balkanlarda örneği bulunmayan bir konumdayız" dedi.

LOKASYONUN ÖNEMİNE VURGU YAPTI

Bu ölçekte bir yatırım için Torbalı'daki arazinin gerek donanım gerekse de ulaşım bakımından birçok avantaja sahip olduğunu vurgula

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17