Ticari araçların trafik cezaları artık SGK'ya bildirilecek

Kaçak sigortalı araçların yakalanabilmesi için Ticari araçların trafik cezaları artık SGK'ya bildirilecek.

Ticari araçların trafik cezaları artık SGK'ya bildirilecek

Türkiye Gazetesi yazarı İsa Karakaş Ticari araçların trafik cezalarının SGK'ya bildirileceğini köşesine taşıdı. Karakaş bu uygulamanın kaçak sigortalı araçların yakalanabilmesi için yapıldığını da yazdı.

İşte İsa Karakaş'ın yazısı;

"Trafik cezasının SGK ile ne alakası var?" diyor olabilirsiniz. Ancak bundan sonra çok alakası olacak. Nasıl mı?

Hatırlanacağı üzere 1999 yılı Marmara depremi ile birlikte SGK (o dönemde SSK) âdeta büyük bir silkinti ile uyandı. Keza tam da o deprem senesinde hani emeklilikte yaşa takılanlar mı desem, işsizlik sigortası mı desem, birçok düzenlemeyi kapsayan 4447 no.lu Kanun yürürlüğe konmuştu.

O dönemde Sigorta Müfettişleri “Tavşan kaç tazı tut, oyunu ile kayıt dışı önlenemez" demişti. Daha akılcı tedbirlerle kayıt dışılığın üzerine gidilmesi gerektiğini önerdi. Bunun üzerine söz konusu kanunla kayıt dışılığa yönelik önemli düzenlemeler yapıldı. Akabinde izleyen yıllardan günümüze kadar kayıt dışılığı önleyici birçok yenilikler yapıldı.

Bu yeniliklerin başında diğer kamu kurum ve kuruluşlarının başta personeli olmak üzere her türlü işlemlerinden faydalanarak kayıt dışı istihdamla mücadele etmek gelmektedir. İşte bu tedbirlerden biri de trafik polislerinin düzenledikleri ceza tutanağı.

TRAFİK CEZASI TUTANAĞI SGK’YA GÖNDERİLECEK

Ticari araçların trafik cezaları, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan trafik denetimleri sonucu, trafik idari para cezası karar tutanağı düzenlenerek sürücünün yüzüne karşı tebliğ edilebilmektedir.

Bu bağlamda kullanım amacı ticari olan araçların;

  • Aracın plakası,
  • Sürücünün T.C. Kimlik Numarası, adı ve soyadı
  • Cezanın düzenlendiği yer, il, ilçe
  • Cezanın düzenlendiği birim ve cezanın düzenlendiği tarih

 Bilgileri elektronik ortamda SGK’ya  bildirilecektir. SGK da bu bilgiler üzerinden kaçak sigortalıları yakalayacaktır..

235 TL TRAFİK CEZASI 8118 TL SGK CEZASI DOĞURABİLİR

Hız sınırını %10-30 gibi aşmanız durumunda  trafik polisi 235 TL ceza yazacaktır. Aynı zamanda bu ceza tutanağındaki bilgiler SGK’ya gönderilecektir.

SGK’da ticari araçtaki şoför sigortasız ise SGK kaydı (giriş bildirgesi) niye yok? Bunun için 4.059,00 TL, o ayki prim belgesinin süresi de geçirilmiş ise o ay için de 4.059,00 TL ceza. Topladığımızda 8118 TL SGK cezası. Bu da örneğimizdeki trafik cezasının 34,5 katını aşıyor.

Ceza bununla da sınırlı değil! Eğer ki SGK, şoförün daha uzun süreli çalıştığına kanaat getirirse her ay için 4.059,00 TL ceza kesebilecektir. Daha bitmedi... Neyse burada bitirelim daha fazla gözünüz korkmasın!

“İnsan beyni değirmen taşına benzer, içine yeni bir şey koymazsanız kendi kendini öğütür durur.” İbn-i Haldun

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhammed
Muhammed - 6 ay Önce

İş yok adam mozot parası vergi parası araç giderlerini ancak çıkarıyor üstüne birde agk yı koyun intiharlar başlar yakında bu gidişle böyle bişe olurmu.tamam sigorta önemli ama kazanç yokki bu adam nasıl geçinsin

Yahya
Yahya - 6 ay Önce

Çok yazık adam gece hasta oldu yada yakını cenazesi var çalışmasın mı burada çok büyük boşluk var devamlı çalışıyorsa gösterecek tabi ki

Kaan Bozok
Kaan Bozok - 6 ay Önce

Bu aslında sigortalı olmak çok iyi bir şeydir ama zaten araç masrafları koltuk sigortası trafik sigortası kasko bakim bu sistem uygulamaya başlarsa esnafın canı yanacak

Cihat
Cihat - 6 ay Önce

Böyle bişey olurmu ya bu ne saçmalık ya parasımı var halkın insanlar kendilerini zor geçindiriyo vereceginiz yerde alıyoalıyorsunuz.!

Cihat
Cihat - 6 ay Önce

Böyle bişey olurmu ya bu ne saçmalık ya parasımı var halkın insanlar kendilerini zor geçindiriyo vereceginiz yerde alıyoalıyorsunuz.!

Kazım Aksoy
Kazım Aksoy - 6 ay Önce

Bu devletin işi gücü bitmiş kamyoncula uğraşıyor kamyoncunun kıcına şaft kacmış yeter artık ya bu ne bir günümüzde huzurlu gecsin Allah a havale ediyoruz Allah sorsun kamyoncuyla uğraşanlara

Bircan
Bircan - 3 ay Önce

Mazot zaten uçmuş araç bakımı tavan yapmış
Şubat ayı vergisi cam pulu vergisi muayne şoförler odası muhasebe parası ssk hepsine tamam da maliyeye ödenecek olan 1100 tl ne yeter artık valla yeter.. bıktık ödeme günü 1 gün geçerse 2 katı da faiz işlemiyormuş iptal ettim ssk yi gelin ceza yazın gss ile devam ediyorum

SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17