Sömestr tatili (Şubat tatili) ne zaman? Biletlere talep yağıyor

Okullarda sömestr tatiline sayılı günler kala biletlere de talep yağıyor. Özellikle karnelerin verileceği Cuma günü ve ertesi gün için gelen büyük talep sonrası biletler tükenme noktasına geldi.

Sömestr tatili (Şubat tatili) ne zaman? Biletlere talep yağıyor

Sömestr (Şubat tatili) tatiline sayılı günler kaldı. 18 milyon öğrencinin eğitim gördüğü 2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci dönemi 18 Ocak 2019 Cuma günü sona erecek ve öğrenciler karnelerini alarak sömestr tatiline başlayacak. Sömestr tatilinde çok sayıda vatandaş yollara düşecek.Tatilciler yurdun dört bir yanına kara ve havayolu ile cuma gününden itibaren seyahate başlayacak. İstanbul Otogarı'ndan sömestr tatilinin başlayacağı gün otobüs giriş-çıkışların da artışlar yaşanacak. Hazırlıklara başlayan sömestr tatilcileri, uçak ve otobüs biletlerine akın ederken ucuz bilet ve yer bulmak zorlaştı. 

Havayolları yoğun talepler alıyor

İkinci yarıyıl 4 Şubat'ta başlayacak. Karnelerin verileceği 18 Ocak Cuma gününden itibaren çok sayıda öğrenci, aileleri ve 1 milyonu aşkın öğretmen de seyahate çıkacak. Cuma ve Cumartesi günü öğrenci ve öğretmenlerden memleketlerine uçacak olanların sayısında önemli artışlar yaşanacak. Bunun yanı sıra okulların tatile girmesini fırsat bilenler tatil için yurt içi ve yurt dışına uçuş yapacak. Havayolu şirketleri de sömestr tatili dönemi uçuşları için yoğun talepler alıyor.

Bazı uçuşlarda yer kalmadı

Yeni Şafak'ın haberine göre havayolu şirketlerinin özellikle Cuma ve Cumartesi günü seferlerinde yolcu sayılarında ve doluluk oranlarında da önemli artışlar yaşanıyor. Yurt içinde bazı uçuşlar da yer kalmadı. Bunun yanı sıra birçok uçuş noktasında bazı sefer saatleri doldu.

Uçuş için rezervasyon yaptırmak isteyenler "dolu" uyarısıyla karşılaşırken, ücretler de yoğun talepler nedeniyle aktarmasız uçuşlar da 352 liraya çıktı. Tur şirketleri tatil için vatandaşlara farklı seçenekler sunarken, Diyanet İşleri Başkanlığı yarıyıl tatilinde öğrenci, öğretmen ve ailelerini kapsayan umre programı düzenledi.

Yurt dışını tercih edenlerin sayısı yüzde 30 arttı

Bu yıl sömestr tatilcileri arasında Uzak Doğu, Güney Amerika ve Amerika seyahatlerini tercih edenlerin sayısında artışlar yaşandı. Geçen yıla oranlar 2019’da sömestr tatili için yurt dışı turları alanların sayısının yüzde 30 artığını dile getiren Tura Turizm’in Perakende İcra Kurulu Üyesi ve ABC Turizm’in Yönetim Kurulu Başkanı Ayşin Arca, tatilcilerin iki gün Kartalkaya’da 6 bin lira harcamak yerine, bir hafta Bahama Adaları ve Karayipler turunu 5 bin 900 liraya almayı tercih ettiklerini söyledi ve şöyle konuştu:

"Artık seyahat severler yurt içinde çok fazla para harcamak istemiyor. Aynı paraya hatta neredeyse yarı fiyatına yurt dışına gidip dışarıda gezmek istiyorlar. Bunu rakamlar da açıkça gösteriyor. Geçen sene sömestr tatili için yurt dışını tercih edenlerin sayısı bu yıl yüzde 30 artış gösterdi. Sömestr tatili için en çok sıcak ülkeler tercih edildi. Karayipler, Bahamalar, Brezilya, Arjantin, Tayland, Kamboçya, Güney Amerika turları en çok sattığımız turlar arasında yer aldı"

"Turları TL'ye çevirdik"

Özellikle son dönemde turları TL’ye çevirdiklerinin altını çizen Arca, şunları söyledi:

"Bu sayede de tüketiciler artık yurt içi ve yurt dışı turları kıyaslayabiliyor. Önceden Euro ile fiyatlar olduğu için hem daha pahalıydı hem de insanlar TL ve Euro’yu karşılaştırmakta zorlanıyordu. Tüketici artık yurtiçindeki otellerle yurtdışındaki otel uçağın neredeyse yurtiçindeki bir hafta otel konaklamasının yarı fiyatına geldiğini net olarak tüketici görüyor. (Yeni Şafak)

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 08:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17