banner10

Safranın kilosu 30 bin

Karabük'ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen safranın hasadı başladı. Çiftçiler kar yağmazsa hasadın en az bir ay sürmesini bekliyor.

Safranın kilosu 30 bin

Karabük'ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen, boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda sektörü gibi birçok alanda kullanıldığı için "olağanüstü bitki" olarak adlandırılan ve kilogramı 30 bin liradan satılan safranın hasadı başladı.

Ekim ağustos ortası ve eylül ayının ilk haftasında yapılan safranın hasadı, ekim ve kasım aylarında, 15-30 santimetre uzunluğa geldiğinde yapılırken, bu yıl hasat zamanı erken başladı.

80 bin çiçekten sadece yarım kilo çıkıyor

Ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen ve 80 bin çiçekten sadece yarım kilogram üretilebilen safranın kilogramı 30 bin liradan satışa sunuluyor.

Dünyanın en pahalı baharatı olarak da nitelendirilen Safranbolu safranı, İran, İspanya, Hindistan, Yunanistan gibi bazı ülkelerde, sertlik, renk ve aroma bakımından farklılık gösteriyor. 

Bu sene 20 gün çnce sürpriz yaptı

Safran üreticisi Mustafa Turhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, safran çiçeğinin 20 gün erken açtığını söyledi.

Üretimin geçen yıla göre daha iyi olduğunu ifade eden Turhan, "Bir ay boyunca hasadımız var. Sabah yağışlıydı, sabah biraz ıslanması iyi oluyor. O zaman çiçek daha fazla açıyor. Hasadımız her yıl bir ay sürerdi, bu yıl kar yağmazsa 1,5 ay sürer." dedi.

Satışların iyi olduğunu söyleyen Turhan, "Safran ne kadar çok olursa o kadar çok müşterisi var. Yeni ürünümüze biraz zam yapmayı düşünüyoruz. İşçi ücretlerinde fark var, giderlerimiz de az artma var." şeklinde konuştu. 

Kaynak: www.gaste24.com

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2018, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17