banner10

Fırıncılar sevindi

Son günlerde yaşanan ekmek fiyatı tartışmaları tüm hızıyla sürerken, yapılan yönetmelik düzenlemesiyle marketler ve bakkalların tanesini 65-70 kuruşa mal ettikleri ekmekleri 1,25 ve 1,5 lira gibi fiyatlardan satamayacak olması, fırıncılar ve tüketici örgütlerini memnun etti.

Fırıncılar sevindi

Son zamanlarda ekmek fiyatları ile ilgili fiyat tartışmaları devam ederken, Ticaret Bakanlığı'nın 28 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" ile market ve bakkallarda satılan ekmekte kar marjının sınırlandırılması, Balıkesir Fırıncılar Odası ve tüketici örgütü tarafından olumlu olarak karşılandı.

Balıkesir Fırıncılar Odası Başkanı Niyazi Tunç, "Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"in 28 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

"Bu uygulamanın fırıncının önünü açacağını düşünüyorum"

Bu yönetmeliğe göre meslek odalarınca fiyatları tarifeye bağlanan malları satışa sunan büyük ve zincir mağazalarla bayiler tarafından üretici ve tedarikçiye birim miktar başına yapılacak ödemenin sınırlandırıldığını dile getiren Tunç, değişikliği memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Türkiye'de serbest piyasa ekonomisi söz konusu. Ekmeğin fiyatı ise tarifeyle belirleniyor. Bu bağlamda belirli yönetmelikler olması önemli. Yeni yönetmelikle bayi kar oranı yüzde 15 olarak belirlendi. Yani bir ekmeğin satış fiyatının sadece yüzde 15'i kar olacak. Bu uygulamanın fırıncının önünü açacağını düşünüyorum. Çünkü aşırı fiyat kırmalar yüzünden fırıncılar çok ucuza ekmek vermek zorunda kalıyor, tüm kazancı marketler alıyordu. Yeni bir yönetmeliği çıkarmanın ötesinde uygulanıp uygulanmadığı takip edilmeli. Bu faturalardan bile takip edilebilecek bir konu. Bu yönetmeliğe uymayacak market gibi bayiler için Türk Ticaret Kanunu'na göre para cezası uygulanacağını hatırlatmak isterim."

"Fırıncıdan ne kadar ucuz alırsam o kadar para kazanırım devri sona ermiştir"

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu da, yaptığı açıklamada, bazı yerlerde onay almaya gerek duymadan 250 gram ekmeğin 1 lira 75 kuruştan satışa sunulduğunu belirtti.

Bu fiyattan satışlarda fırıncıların bir sorumluluğu bulunmadığını aksine tüketiciler gibi mağdur olduklarını dile getiren Ağaoğlu, şöyle konuştu:

"Yapılan düzenlemeyle fırıncıya baskı kurup ucuza ekmeği alan market, bayi veya bakkallar, tüketiciye ucuz satacak" diyen Ağaoğlu, "Dolayısıyla fırıncıdan ne kadar ucuz alırsam o kadar para kazanırım devri sona ermiştir. Olumlu bir düzenlemedir. Olması gerekliydi. Her ne kadar serbest piyasa ekonomisi uygulanıyorsa da dar gelirli vatandaşın ana gıdası olan ekmek fiyatlarının da dengede tutulması, fahiş kar unsuru olarak görülmemesi lazım."

Kaynak: www.sondevir.com

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17