banner39

Eximbank genel müdürü görevden ayrıldı... İşte Eximbank'ın yeni genel müdürü

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, dün itibari ile görevinden ayrıldığını belirterek, "Bankadaki dönüşüm ve atılım, bundan sonraki dönemde de artarak devam edecektir" dedi. Eximbank'ın  genel müdürlük görevine vekaleten gelecek isim de belli oldu.

Eximbank genel müdürü görevden ayrıldı... İşte Eximbank'ın yeni genel müdürü

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, dün itibarıyla genel müdürlük görevinden ayrıldığını açıkladı.

Bankanın genel müdürlük görevine Genel Müdür Yardımcısı Enis Gültekin'in vekalet edeceği bildirildi.

İstifası sonrası, bankanın dönüşüm ve atılımlarına bundan sonra da devam edeceğini söyleyen Yıldırım, şöyle konuştu: 

"Kredinin yanında sigorta ve teminat ürünleriyle daha güçlü bir banka var. Bugün 11 bin 300'ü aşkın ihracatçımızla çalışıyoruz. İhracatçıya toplam finansal desteğimiz göreve geldiğimizde 33 milyar liraydı, bugün 44 milyar liraya ulaştı. Toplam ihracatın yüzde 26'sını destekler konuma geldik. 2019 yılının ilk 4 ayında dünyadan ilave 2,1 milyar dolar Türkiye'ye kaynak getirmiş olduk. Dış kaynak bulma konusunda finans sektörüne öncülük ettik. Organizasyonu 4 ilden ihracatta önde gelen 20 ile yaydık. Bankadaki bu dönüşüm ve atılım, bundan sonraki dönemde de artarak devam edecektir."

Adnan Yıldırım kimdir?

Adnan Yıldırım, 1959 yılında Denizli’de dünyaya geldi. 1981 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan Yıldırım, ABD’de Vanderbilt Üniversitesi’nde Ekonomi Yüksek Lisansı yaptı. 1981 -1996 yılları arasında Maliye Bakanlığı’nda çalışan Yıldırım, 1996 yılında Daire Başkanı olarak görev yaparken istifa ederek EGS Grubu’na Mali İşler Koordinatörü olarak geçti. Denizli Serbest Bölgesi Genel Müdürlüğü, İPEKYOLU Vadisi Serbest Bölge Kurucu ve İşletmecisi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü. 2003 yılında Ege İhracatçı Birlikleri Mali Danışmanlığı görevine getirilen Yıldırım, 2006-10 yılları arasında İzmir Ticaret Odası Genel Sekreterliği görevini de sürdürdü. 

Pamukkale Danışmanlık Ltd. Şti. ve Batı Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim A.Ş. firmalarında Kurucu Ortak olarak bulunan Yıldırım, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda Başkanlık Danışmanı, İzmir Ticaret Borsası’nda Yönetim Kurulu Danışmanı, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde Yönetim Kurulu Danışmanı ve İzmir Serbest Bölgesi (İZBAŞ) Mali Danışmanlığı görevlerinde bulundu. Evli olan Yıldırım, iki çocuk babası. İngilizce biliyor. 

Enis Gültekin kimdir?

Kars, Sarıkamış, 1976. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü'nden mezun olan Gültekin, yüksek lisans derecesini ABD'deki Illinois Üniversitesi Maliye Bölümü'nden aldı. Profesyonel kariyerine 1998 yılında Türk Eximbank'ta Uzman Yardımcısı olarak başladı. 1999 yılında Hazine Müsteşarlığı'nda Yeminli Mali Müşavirlik Kurulu, ardından 1999 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda ve baş denetçi oldu. Gültekin, 17 Aralık 2013 tarihinde Turk Eximbank'ta Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığına atandı. 

Kaynak: Ajanslar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner43