Dolar/TL FED kararıyla düşüşte

Dolar/TL dün akşam gerçekleşen FED toplantısının ardından tüm gelişen ülke paralarıyla birlikte geri çekildi. 20 Haziran sabahı Dolar/TL'de düşüş sürüyor. Dolar - euro kaç TL? 20 Haziran 2019 dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Dolar/TL FED kararıyla düşüşte

Dolar/TL dün akşam gerçekleşen Fed toplantısının ardından tüm gelişen ülke paralarıyla birlikte geriledi.

Fed, faiz kararını açıkladı. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından gelen haberlere göre Fed faizleri 2.25 - 2.50 aralığında sabit bıraktı. Toplantıda farklı görüşler ortaya çıkarken 2019'da 17 üyeden 8'i sabırlı olmaktan, 8'i daha düşük faizden, 1'i de faiz artışından yana görüş bildirdi. Fed, belirsizliklerin attığını belirtirken, metinden faiz indiriminde 'sabırlı' olacağı ifadesini çıkardı. 2020 için medyan politika faizi beklentisi yüzde 2.6'dan 2.1'e indi. Fed Başkanı Powell "faiz indirimi gelen verilere ve risk görünümüne bağlı olacaktır." şeklinde konuştu ve enflasyon hedefinde güçlü durulması gerektiğini söyledi. Powell'ın Trump'ın güçlü dolar eleştirisine ve görevden alma iddialarına da cevap verdi.

Dolar/TL karar sonrası 5.82'den 5.80 altına geriledi.

20 Haziran gününde dolar kuru 5.78 TL'lerde ve aşağısını zorluyor. Dolar karşısında değerlenen euro ise 6.53 seviyesinden el değiştiriyor.

Kararın ardından en büyük sıçramayı ise 1.3 primlenen altın yaptı. Altının onsu 1379 dolara çıktı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17