Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan STK'lara çağrı, çiftçiye müjde

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 75’inci Genel Kurulu’nda önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, STK'lara istihdam çağrısında bulunurken 2019 hububat fiyatlarıyla ilgili çiftçilere de müjde verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan STK'lara çağrı, çiftçiye müjde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TOBB 75. Genel Kurulu'na katıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada STK'lara istihdam çağrısında bulunurken 2019 hububat fiyatlarıyla ilgili çiftçilere de müjde verdi.

STK'LARA İSTİHDAM ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında,  "Şimdi geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana maruz kaldığımız ekonomik saldırılara hep birlikte çok daha güçlü cevap verme zamanı.

- Yaklaşık 1,5 milyon üyesi bulunan TOBB'un her bir üyesi kalksa, bir iki tane istihdam sağlasa bu sayı 3 milyona varır. O gün bu sözleri aldık. Yıl sonuna kadar bu istihdamı bekliyoruz. Bu milleti çok sevdiğini iddia edenler, TOBB iktidarın yan bahçesi midir şusu mudur, busu mudur? Yani TOBB'un böyle bir mili meselede bir istihdam meselesinde hükümetle dayanışma içinde olmasında daha doğal daha tabii ne olabilir. Çağrımızı yaptık. Sadece TOBB'a değil diğer STK'lara da aynen yönelteceğiz. "Burası Türkiye, burada iş var" sloganıyla yola çıktık.

- Şu anda öyle müteahhitlerimiz de var ki aldıkları işi bir, iki, üç yıl geri bırakmak suretiyle adeta o yatırımları bir laşe haline döndürmüştür. Bunlara gerekli uyarılar yapıldığı halde onların hesaplarına herhangi bir bloke uygulamadık. Yatırım orda duruyor. Eğer bunu yapamayacaksan böyle bir ihaleye neden girdin, böyle bir işi neden aldın? Bakanlarımızla bu insanların peşine düştük.

- Benim ülkemin en doğusu, en kuzeyinden bütün limanlara varıncaya kadar her türlü taşımacılığı yapmaya bizim altyapımız müsait değil mi? Raylı sistemlerle bu işler aşılmadı mı? Havacılıkta kargo uçuşlarla bunları ülke içi değil ülke dışına taşımada  yine bu fırsatları yine bu ülkenin yönetimleri 17 yıldır sağlamadı mı?"  diye çağrıda bulundu.

ÇİFTÇİLERE MÜJDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca  sert ekmeklik buğdayın yüzde 29 artışla bin 350 lira olduğunu açıkladı. 

Kaliteli buğday ise yüzde 4 primli olarak alınacak ve ton başına fiyatı bin 400 lirayı geçecek. 

Arpa alım fiyatı da ton başına bin 100 lira olarak belirlendi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 200 lira prim, mazot ve gübre desteğinin de sağlanacağını açıkladı. 

Kaynak: www.gaste24.com
 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17