Bankacılık sektörü Yıldız Holding'in varlık satışlarındaki büyük başarılarını konuşuyor 

Yıldız Holding'in varlık satışları bankacılık sektörünün rahat bir nefes almasını sağladı. Ekonomistler Yıldız Holding'in varlık satışlarındaki büyük başarılarını konuşuyor.

Bankacılık sektörü Yıldız Holding'in varlık satışlarındaki büyük başarılarını konuşuyor 

Ekonomist dergisinin son sayısında yer alan habere göre Ülker grubu yeniden yapılandırma da varlık satışlarında çok büyük gelirler elde ederek bankacılık sektörünü şaşırttı.

Bankacılık sektörü, geçen yılın şubat ayından bu yana 'yeniden yapılandırma' anlaşmaları için ter döküyor. Bu süreçte özellikle Yıldız Holding'in yapılandırma çalışmaları diğerlerinden daha fazla öne çıkıyor.
Yıldız Holding'in 6,5 milyar dolarlık borçlarının yeniden yapılandırmasını içeren anlaşmaya mayıs ayı sonunda imza atıldı. Grup imzaların ardından borçları azaltacak varlık satışlarına girişti. İstanbul'daki çok sayıda gayrımenkulun elden çıkarıldığı bilgisine ulaşılırken, elde edilen nakit tutara ilişkin bir açıklama yapılmadı. Bir süre önce Ekonomist'te yer verilen ve grubun başkanı Murat Ülker'in ağzından duyurduğumuz "2 milyar dolarlık varlık satışı" haberi kısmen realize edilmiş oldu.

Yıldız Holding, 2008'de satın aldığı Godiva markasının Japonya ve Uzakdoğu'daki üç ülkeyi kapsayan haklarının yanı sıra Belçika'daki fabrikasının satışına imza attı. Rakam ilan edilmedi. Grubun Başkanı Murat Ülker, rakamı soran Ekonomist'in genel yayın yönetmeni Talat Yeşiloğlu'na, "Satın almayı yapan MBK Partners rakam açıklanmasını istemiyor, dolayısıyla biz de açıklayamıyoruz" dedi. Edindiğimiz bilgilere göre, satış tutarı, 11 yıl önceki satın almanın 1,5 katını buldu. Türkçesi, 1,3 milyar dolara yakın bir rakam ortaya çıkıyor.Bu satış açıklaması kreditör bankaları rahatlattı.

Bir bankacı, "Finansör banka yöneticilerinin rahat bir nefes aldıklarını söyleyebiliriz. Yıldız'ın borçları azalacak ve yeni anlaşmalar için moral bulacaklar" diyor. 

Gayrımenkullerin yanı sıra Pendik ve Göcek'teki marinalar ve Kümaş için de pazarlıklar sürüyor.
 

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2019, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17