banner38

Bakan Karaismailoğlu, 2022'de yapılan icraatları anlattı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl imza attıkları projelere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Ekonomi 01.01.2023, 19:51
Bakan Karaismailoğlu, 2022'de yapılan icraatları anlattı

Geçen yıla Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı'nın açılışıyla "hızlı" bir başlangıç yaptıklarına işaret eden Karaismailoğlu, böylece demir yolu ağının gücüne güç kattıklarını belirtti.

Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı'nda ise hem yük hem yolcu taşımacılığı yaptıklarını belirten Karaismailoğlu, "Konya-Karaman arasındaki seyahat süresi 1 saat 20 dakikadan 40 dakikaya düştü. Ankara-Konya-Karaman arasındaki seyahat süresi de 3 saat 10 dakikadan 2 saat 40 dakikaya indi." ifadelerini kullandı.

Sadece Türkiye'nin değil dünyanın da mega projeleri arasında yer alan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün 18 Mart 2022'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle vatandaşların hizmetine sunulduğunu anımsatan Karaismailoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak hayata geçirdiğimiz tüm projelerin ülkemizin geleceğinde büyük pay sahibi olmasının gururunu taşıyoruz. Projelerimiz, eserlerimiz ve hizmetlerimiz Türkiye Yüzyılı'na sağlam adımlarla ilerleyen güzel vatanımızın yolunu açıyor. Son 20 yılda ulaştırma ve iletişim alanında nice başarılara imza attık. 1915 Çanakkale Köprüsü gibi nice dev eseri ülkemizin ticaretine, turizmine kazandırdık. Hiç şüphesiz 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu da Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen en müstesna projelerden biridir. Ülkemize sağladığı ve sağlayacağı faydaların yanı sıra dünyanın hizmetine sunduğumuz bir mühendislik başarısıdır. İlklerin ve enlerin projesi 1915 Çanakkale Köprüsü, 18 metrelik kulelerin üzerine yerleştirilen 16 metrelik mimari amaçlı top mermileriyle dünyanın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü olarak da tarihe geçti."

Havalimanı yatırımları

Havacılık alanında da önemli adımlar attıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli Tokat Yeni Havalimanı ile Tokat'ın kalkınma seferberliğini daha ileri noktalara taşıdıklarını ifade etti.

Rize-Artvin Havalimanı'nın da dünyanın sayılı projeleri arasında yer aldığının altını çizen Karaismailoğlu, deniz dolgusu üzerinde inşa edilen havalimanının Avrupa'da örneği olmadığına dikkati çekti.

İleri mühendislik çözümleri kullanılan ve tamamen Türk mühendis ve çalışanlarının eseri olan, ülkenin denize dolguyla yapılan ikinci havalimanı durumundaki projeyi, dünya ulaşımına, ticaretine, turizmine armağan ettiklerini belirten Karaismailoğlu, "Bu eserimiz, Türkiye adına ekonomik bir değer olmanın ötesinde ileri mühendislik kabiliyetlerimizin dünyaya ışık tutan ölçekte olduğunun somut bir örneğidir." ifadesini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye'yi geleceğe ulaştıracak devasa eserleri projelendirirken ülkenin destanlarla dolu şanlı tarihinden, Türk milletinin inancı, değerleri, örfü ve kültüründen ilham aldıklarını bildirdi.

Karaismailoğlu, Rize-Artvin Havalimanı'nı projelendirirken bölgedeki hayatın ayrılmaz bir parçası olan çay kültüründen ve yöresel mimariden oldukça faydalandıklarını belirtti.

Bakan Karaismailoğlu, Amasya Merzifon Havalimanı Yeni Terminal Binası Projesi ile de yıllık yolcu kapasitesinin 700 bin yolcunun üzerine çıkarıldığını, havalimanından İstanbul ve Sabiha Gökçen havalimanlarına seferler gerçekleştirildiğini ifade etti.

"İstanbul'u modern raylı sistem ağlarıyla donatıyoruz"

Ankara-Kayseri seyahat süresini 2 saate düşürecek Ankara-Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı'nın temelini attıklarını hatırlatan Karaismailoğlu, hattın, tamamlandığında Ankara-Sivas yüksek hızlı demir yoluyla entegre olacağını da bildirdi.

Şehiriçi raylı sistemler üzerinde de proje çalışmalarının devam ettiğini ve bu kapsamda geçen yıl Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı'nı hizmete açtıklarını ifade eden Karaismailoğlu, günlük 1 milyon 200 bin yolcuya hizmet verebilecek kapasitede ve saatte 80 kilometre hıza sahip Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı ile Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı seyahat süresinin 10 dakikaya düştüğüne dikkati çekti.

Karaismailoğlu, "Projelerimizle, İstanbul'u modern raylı sistem ağlarıyla baştan başa donatıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Gaziantep'te 25,5 kilometre uzunluğundaki Gaziray Projesi'ni tamamladıklarını belirten Karaismailoğlu, "Güzergahta 2 hızlı tren hattı ve 2 banliyö hattı olmak üzere elektrikli ve sinyalli 4 demir yolu hattı yaptık. 16 istasyon bulunan Gaziray'ın günlük yolcu kapasitesi ise 350 bin." bilgisini verdi.

"Uydu filomuzun en güçlüsü Türksat 5B'yi hizmete aldık"

İletişim alanında da yatırımların hızla devam ettiğini ve bu kapsamda 2022'de Türksat 5B uydusunun hizmete alındığını belirten Karaismailoğlu, "Uydu filomuzun en güçlüsü olan Türksat 5B'nin kapasitesi, sabit uydulara göre 20 kat daha fazla olacak. Bir yıl içinde iki ayrı haberleşme uydusunu başarıyla uzaya gönderen dünyada sayılı ülkeler arasında yerimizi aldık. Cumhuriyet'imizin yüzüncü yıl dönümünde, yerli ve milli haberleşme uydumuz Türksat 6A ile ilk 10 ülke arasında yerimizi alacağız." ifadelerini kullandı.

"Phaselis Tüneli ile turizm merkezi Antalya'da ulaşımı rahatlattık"

Karaismailoğlu, Malatya şehir merkezinden geçen mevcut yolda yaşanan trafik yoğunluğunu azaltan Malatya Çevre Yolu Projesi'ni hayata geçirdiklerini, 26 kilometrelik 1. kesimin hizmete açıldığını bildirdi.

Antalya'da açılan Phaselis Tüneli'ne değinen Bakan Karaismailoğlu, "Tünel, 1305 metre uzunluğunda 2x2 şeritli çift tüpten oluşuyor. Yol güzergahı 2 kilometre, seyahat süresi de 10 dakika kısaldı. Bu tünel, sadece vakit ve akaryakıt tasarrufuyla ülkemize yılda 31 milyon lira kazandırıyor, karbon emisyonunda 1,8 bin ton azaltım sağlıyor." bilgisini verdi.

"Zonguldak-Kilimli seyahat süresi 5 dakikaya indi"

Karaismailoğlu, Zonguldak-Kilimli Yolu Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Tünelleri ile Zonguldak-Kilimli mesafesinin 4,5 kilometre kısaldığını, 40 dakikada geçilen güzergahta seyahat süresinin 5 dakikaya düştüğünü ve Filyos Limanı'na ulaşımın kolaylaştığını bildirdi.

Kaynarca-Karasu yolunu tamamlayarak vatandaşların hizmetine sunduklarını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, İzmit-Kandıra-Kaynarca Yolu Projesi'nin tamamlanmasıyla güzergahın 15 kilometre kısalacağını, seyahat süresinin de 60 dakikadan 40 dakikaya ineceğini ifade etti.

"Yeniden inşa ettiğimiz köprülerle sel bölgesinde güvenli ulaşım sağladık"

Pınarhisar ve Çakıllı Çevre Yolları ile Saray-Vize-Pınarhisar ve Kırklareli arasındaki yoğun ağır taşıt trafiğinin şehir merkezlerinin dışına alındığını belirten Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, böylece trafik akışının, bölünmüş yol kalitesiyle, daha konforlu ve emniyetli hale getirildiğini kaydetti.

Sinop'ta sel bölgesinde zarar gören Ayancık İkisu, Şevki Şentürk ve Taşova Sanayi Mahallesi köprülerini yeniden inşa ederek hizmete açtıklarını ve bölgede güvenli ulaşımın sağlandığını ifade eden Karaismailoğlu, Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu Adana Baklalı Köprülü Kavşağı'nın 213 kilometrelik otoyol projesinin bir bölümünü oluşturduğunu, kavşağın açılmasıyla hem sanayinin gelişiminin hızlandığını hem de ulaşımın kolaylaştığını vurguladı.

"Yeni Yusufeli Baraj yolunda 56,7 kilometrelik tünel inşa ettik"

69,2 kilometre uzunluğunda inşa edilen Artvin Yeni Yusufeli Yolları Projesi'nde 56,7 kilometre uzunluğunda 39 adet tünel, 3 bin 615 metrelik 19 adet köprü ve viyadük bulunduğunu belirten Karaismailoğlu, 2003 yılında Türkiye genelindeki bütün tünellerin uzunluğu 50 kilometre iken, sadece Yusufeli Barajı'nın etrafında 56,7 kilometrelik tünel inşa edildiğine dikkati çekti.

Konya Eğiste Hadimi Viyadüğü ile Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerini kesintisiz bağladıklarını bildiren Karaismailoğlu, Türkiye'nin en yüksek ayaklı viyadüğü ile "Toroslara adeta mühür vurduklarını" ifade etti.

Ayvacık-Küçükkuyu Yolu ile Troya ve Assos tünellerinin hizmete alınmasıyla onlarca keskin virajı olan Kaz Dağları'nı sürücülerin korkulu rüyası olmaktan çıkardıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, ayrıca 50 bin fidan dikerek bölgenin habitatına ilave fayda sağladıklarını bildirdi.

"Ülkemizin dört köşesine imzamızı atıyoruz"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ağrı-Hamur-Tutak-Patnos Devlet Yolu'na da değinerek, bu yolun, Doğu Anadolu Bölgesi'ni Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne bağlayan kuzey-güney aksının önemli bir parçası olduğunu kaydetti.

Karaismailoğlu, Malatya Hekimhan Yolu, Diyarbakır Güneybatı Çevreyolu, Bitlis Çevreyolu ve kavşağı, Bursa Togg Fabrika yolları, Balıkesir Bandırma Girişi Köprülü Kavşağı, Horasan Karakurt Yolu Taşlı Güney 2 Viyadüğü, Batman Hasankeyf Tüneli ve bağlantı yolları, Şanlıurfa Kuzeybatı Çevreyolu, Mersin-Tarsus Otoyol Ayrımı ve Mersin OSB Bağlantı Kavşağı, Samsun Kavak-Asarcık Yolu, Mardin Midyat Şehir Geçişi Bağlantı Yolları ve Midyat Nusaybin Yolu, Bitlis Çayı Viyadüğü ve bağlantı yolları ile Erzurum İspir Rize Yolu'nun da geçen yıl hizmete açılan projeler arasında yer aldığını hatırlattı.

Bakan Karaismailoğlu, geçen yıl "Türkiye'nin dört bir köşesine imza attıklarını", bu yıl da çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini bildirdi.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
banner35
Günün Anketi Tümü
Hafta sonu seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirdiniz?
banner21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 28 60
2. Eyüpspor 28 53
3. Rizespor 27 52
4. Sakaryaspor 28 52
5. Pendikspor 27 50
6. Keçiörengücü 28 47
7. Bodrumspor 28 45
8. Manisa FK 27 42
9. Göztepe 27 41
10. Boluspor 27 41
11. Bandırmaspor 27 40
12. Altay 28 28
13. Tuzlaspor 27 28
14. Erzurumspor 27 25
15. Adanaspor 28 25
16. Altınordu 27 23
17. Gençlerbirliği 27 21
18. Denizlispor 28 17
19. Yeni Malatyaspor 28 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13
banner23