Altında büyük hareketlilik! 6 yıl sonra bir ilk yaşandı

ABD, Avrupa ve Avustralya merkez bankalarının faiz indirimine gideceğine yönelik beklentinin artması ve ABD-İran arasında yükselen gerilim nedeniyle 3 Eylül 2013'ten aradan sonra bir ilk oldu.

Altında büyük hareketlilik! 6 yıl sonra bir ilk yaşandı

ABD Merkez Bankası Fed'in faiz indirimi işareti vermesi ve artan jeopolitik riskler, güvenli liman olarak nitelendirilen altına talebin artmasına sebep oluyor. Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı bugün 3 Eylül 2013'ten bu yana ilk kez 1400 doların üzerine çıkarak 1411 doları görürken, daha sonra bu seviyeden gelen satışlarla yeniden 1389 dolara geriledi.

TAHVİLDE GETİRİ YÜZDE 2'NİN ALTINDA

Fed iki gün önce aldığı kararla politika faizinde herhangi bir değişikliğe gitmedi ancak yakın zamanda bir faiz indirimi gelebileceğinin sinyalini verdi. Özellikle karar metninde, önceki metinlerde yer alan 'sabırlı duruş' ifadesinin çıkarılması faiz indirimi beklentisinin artmasına yol açtı. Fed açıklaması sonrası 10 yıllık ABD tahvilinin getirisi 2.5 yıl sonra ilk kez yüzde 2'nin altına düştü. 

AVRUPA'DA EKSİ FAİZ FURYASI

Bunun yanında Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi de hafta içi Portekiz'de yaptığı açıklamada bankanın mevcut politika araçlarını savunarak hala eylem alanlarının bulunduğunu ve bölgede enflasyon hedefine ulaşılmaması durumunda yeniden faiz indirimine gidilebileceğini ya da varlık satın alımı başlatılabileceğini söyledi. Draghi'nin açıklamaları ile 10 yıllık tahvil faizleri Almanya'da yüzde eksi 0.329 ile tarihi düşük seviyelere gerilerken, Fransa'da da sıfırın altına indi. 

İŞSİZLİKLE MÜCADELE İÇİN İNDİRECEK

Bu hafta ECB ve Fed dışında Avustralya Merkez Bankası (RBA) da faiz indirimi sinyali verdi. Banka tarafından yayımlanan Haziran Ayı Politika Toplantısı metninde yüzde 1.25 olan politika faizinde indirime gidilmesinin işsizlik oranında düşüşe yol açıp büyümeyi hızlandıracağı belirtildi. Piyasalar söz konusu indirimin ağustos ayında yapılmasını beklerken, 2020 başında ise politika faizinin yüzde 0.75'e düşürüleceğini tahmin ediyor.

İRAN DA EKLENİNCE YÜKSELİŞ YÜZDE 4'Ü AŞTI

Farklı merkez bankalarından gelen faiz indirimi sinyalleri dünya genelinde tahvil getirilerinde düşüşe yol açarken, yatırımcıları güvenli liman arayışına itti. Bu arayışın bir nedeni de ABD-İran arasında tırmanan gerilim oldu. İran'ın ABD'ye ait bir drone'u düşürdüğünü açıklaması iki ülke arasında giderek bozulan ilişkilerin savaşa everilebileceği endişelerini artırdı. Bu endişe de altına talebi yükseltti. Bu hafta uluslararası piyasalarda altının ons fiyatındaki yükseliş yüzde 4'ü aşmış durumda.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17