banner10

ABD'yi S-400 korkusu sardı

ABD'yi S-400 korkusu sardı

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemini bahane eden ABD Senatosu, Türkiye'nin Lockheed Martin üretimi F-35 savaş uçaklarının alımının da yasaklanmasının öngörüldüğü önergeyi kabul etti.


ABD Senato komisyonu, Türkiye'nin F-35 uçakları almasının yasaklanmasını da içeren 716 milyar dolarlık savunma politikası yasa teklifi önergesini kabul etti. Sebebi ise Amerikalı rahip Andrew Brunson'un Türkiye'de tutuklu bulunması olarak gösterildi. Ulusal savunma yetki yasasının (NDAA) Senato ve Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen farklı versiyonlarının uzlaştırılmasından sonra, ortaya çıkan nihai metin iki mecliste de ayrı ayrı oylanacak.

Önergede NATO üyesi Türkiye'nin Rusya'dan S-400 yerden-havaya füze bataryaları alma kararı da eleştiriliyor. Senatör Shaheen'in makamından yapılan açıklamada Türkiye'nin Rus füzeleri satın alma girişiminin Amerikan yasalarına aykırı olduğu iddia edildi.

Sınırları boyunca Irak ve Suriye'de yaşanan çatışmalar ile bölgedeki örgütlerin saldırılarına karşı koymak için bu sistemleri satın almak isteyen Türkiye, F-35 uçaklarını alımının engellenmesi halinde, buna karşı misilleme yapacağını açıklamıştı.

Türkiye, radara yakalanmama özelliği olan F-35 uçaklarından 100'den fazla satın almayı planlıyor. Türk şirketleri, F-35 için parça üretimine katılıyor. Türkiye'nin ilk F-35'i bu yıl içinde teslim almaya başlaması bekleniyor.
Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2018, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner6

banner17