Üniversite tercihlerine Cumhurbaşkanlığı'ndan kılavuz desteği

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından, üniversite tercih dönemiyle ilgili kılavuz hazırlıyor. Çalışmayla, hangi bölümünden mezun olanların ne kadar sürede iş bulduğu, ne kadar kazanç elde ettiği ortaya koyulacak. İşte detaylar...

Üniversite tercihlerine Cumhurbaşkanlığı'ndan kılavuz desteği

Üniversite adayları için 15-16 Haziran tarihinde gerçekleşecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı geri sayımı başladı. Sınav sonrasında öğrenciler tercih heyecanı yaşayacak.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, üniversite adaylarının hayatlarını şekillendirecek olan tercih döneminde, onlara en büyük destek Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nden gelecek. İnsan Kaynakları Ofisince başlatılan çalışma kapsamında, hangi bölümünden mezun olanların ne kadar sürede iş bulduğu, ne kadar kazanç elde ettiği, iş dünyasının hangi bölümlere ihtiyaç duyduğu başlıkları tespit edilmiş olacak.

MİSS MATCH ÇEKİLDİ

İnsan kaynakları ofisinde yapılan hazırlıklar kapsamında Yükseköğrenim istihdam endeksi araştırmasının ücret, nitelik uyuşmazlığı (miss match), istihdam oranları ve işe giriş süreleri başlıklarında sona gelindi. Araştırmanın diğer başlıkları; kamu ve özel sektör ayrımı, yayılım oranları ve işe girilen şirketlerin büyüklükleri konuları da kademeli olarak çalışmalar sürdürülüyor.

SİTEDEN PAYLAŞILACAK

Hazırlık aşamasında olunan çalışmada YÖK, SGK ve ÖSYM verileri ele alınıyor. Bu çalışmanın sonuçlanmasıyla birlikte, Türkiye’de ücret oranı, çabuk iş bulma gibi konularda karşılığı olan meslekler de belirlenmiş olacak. Bu verilerin tercih döneminde üniversite adayları ile İnsan Kaynakları Ofisi’nin internet sitesinden paylaşılması amaçlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2019, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17