LGS'nin birinci oturumu bitti

Milli Eğitim Bakanlığı'nca 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki merkezi sınavın birinci oturumu sona erdi.

LGS'nin birinci oturumu bitti

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın ilk oturumu bitti.

50 soruluk sözel alandan oluşan ve 75 dakika süre verilen sınavın birinci oturumunda öğrenciler, 8'inci sınıf Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil sorularını yanıtladı.

İki bölüm halinde ve aynı gün uygulanacak sınavın ikinci oturumu 11.30'da başlayacak. 

Bin 531 lisedeki 139 bin 660 kontenjana yerleştirme yapılacak

Geçen yıl başlatılan uygulama kapsamında liselere giriş sınavı tercihe bağlı. Bu sınavın sonucuna göre, bin 531 lisedeki 139 bin 660 kontenjana yerleştirme yapılacak. Sınava girmeyen ya da yeterli puan alamayanlar adrese dayalı olarak liselere yerleştirilecek.

İstanbul Valiliği'nden ses uyarısı

Yarın ise ilk ve ortaöğretim burs sınavları yapılacak. İstanbul Valiliği'nden de öğrencilerin sesten etkilenmemesi için uyarı var. 

Açıklamada, "Sınavın uygulanacağı yerlerde dikkat dağılmasına neden olabilecek gürültü yapılmasın" denildi.

Öğrencilerin sınav sırasında yapmaları gerekenler

Eğitim uzmanı Sadık Gültekin öğrencileri "zaman kaybetmeyin" diye uyardı. 

Gültekin, "Kolay sorunun da puan değeri aynı önemli olan belirli sürede daha fazla neti çıkartmak. Hem moralini hem de iyi net çıkartıp puan alabilmek. Burada zamanları artacak. Eğer çözemiyorsa testin sonunda zamanı artacaktır o zaman dönsün baksın" dedi.

Sınavda iki oturum arasındaki süre 45 dakika olacak. Eğitim uzmanı Sadık Gültekin bu sürenin yarı yarıya kısalması gerektiğini belirtti. Öğrencilerin dikkatlerini dağıtmaması için yapması gerekenleri anlatan Sadık Gültekin şunları anlattı: 

"45 dakika bence çok uzun bir süre hem sınavdan kopmayı o havadan uzaklaşmayı hem de bu tür şeylere vesile olacak olan bir süredir. İki oturum arasındaki süreçte sınavla ilgili bir şey konuşulmasın. Çünkü insan beyni yalnız kaldığında ya da bir şey konuştuğunda yüzde 80 geriye sarar. Olumsuz konuşulur. Başbaşa geldiklerinde hemen sınav konuşulacaktır. Moral bozulacaktır, kaçınsınlar, konuşmasınlar. Gerekirse yalnız kalsınlar, konuşma başladığında arkasını dönüp gitsinler." 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2019, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17