Yunanistan'ın 'Viper' seviyesine yükseltilmiş ilk F-16 uçuşunu yaptı

F-16 filosunu yenilemek isteyen Yunanistan'a ait ilk F-16 modernizasyondan çıktı. İlk jet, F-16'ların en üst düzey sürümü olan "Viper Block 70" seviyesine çıkartıldı. Türkiye'ye karşı Ege ve Akdeniz'de hava üstünlüğünü eline almak isteyen Atina, savunma bütçesini artırdı ve Fransa'dan 18 adet 4.5'uncu nesil Rafale aldı. İsrail ile İHA görüşmeleri yürüten Yunanistan, ABD'den 24 F-35 alımı için niyet mektubu gönderdi.

Yunanistan'ın 'Viper' seviyesine yükseltilmiş ilk F-16 uçuşunu yaptı

2020 Eylül'ünde Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, 11,5 milyar euroluk savunma programıyla, önümüzdeki 5 yıllık dönemde Yunan ordusunun modernizasyonun hedeflendiğini açıklamıştı. Bu program kapsamında, 4 yeni fırkateyn alımı, 4 fırkateynin modernizasyonu, 4 donanma helikopteri, karadan havaya füzeler, İHA alımı, Fransa'dan 18 adet Rafale alımı ve F-16 savaş uçağı filosunun 2027'ye kadar modernizasyonu planlanıyor. Yunan hükümetinin F-35 alımı isteği de var. Atina, 24 adet F-35 savaş uçağı satın almak üzere Kasım ayında ABD'ye niyet mektubu göndererek resmi başvuru yapmıştı. Ayrıca tam zamanlı görev yapacak 15 bin profesyonel askerin beş yıl içinde orduya alınması öngörülüyor.

Fransız Dassault firması tarafından üretilen Rafale savaş uçağı

MODERNİZASYONDAN ÇIKAN İLK F-16 UÇUŞUNU YAPTI

Yunan Havacılık ve Uzay Endüstrisi ile F-16'ların üreticisi Lockheed Martin tarafından ortak olarak başlatılan modernizasyon sürecinin ilk "Viper Block 70" versiyonu (F-16'ların en üst düzey versiyonu) ilk uçuşunu yaptı. Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, F-16'nın ilk Viper versiyonun test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı ve jetin fotoğrafını paylaştı.

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros ise, "Yunan göklerindeki ilk F-16 Viper!!" mesajını paylaşarak "Gökler bizimdir" ifadelerini kullandı.

F-16V Block 70'in ilk uçuşunu Yunan Havacılık ve Uzay Endüstrisi tesislerinde yaptığı, Ocak sonunda ise ABD'ye Lockheed Martin tesislerine gideceği ve son testlerden geçirileceği aktarıldı.

Modernizasyondan çıkan ilk F-16V Block 70'in görüntüsü

TÜRKİYE'YE KARŞI ÜSTÜNLÜK KURMA PEŞİNDELER

Yunanistan'ın son dönemde silahlanmaya ağırlık vermesi, Ege ve Akdeniz hava sahasında Türkiye'ye karşı üstünlük sağlama hedefinin bir parçası olarak değerlendiriliyor.

YUNAN BASINI: GÖRÜŞMELER BAŞLIYOR

Öte yandan Yunan basınının prestijli gazetelerinden ToVima, Yunan ve Türk taraflarının yakın zamanda istikşafi görüşmelere başlatacağını belirtti.

Kaynak: Haber7

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2021, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42