Yunanistan'dan Türkiye'ye küstah tehdit: Ya kabul edecekler ya da...

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas, yaptığı açıklamada, "Avrupalı ​​ortaklarımız bir yaptırım listesi hazırladılar ve Ankara'yı gerilimi azaltmaya çağırıyorlar, aksi takdirde yaptırımları etkinleştirecekler." dedi.

Yunanistan'dan Türkiye'ye küstah tehdit: Ya kabul edecekler ya da...

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas, bugün verdiği brifinde Doğu Akdeniz'deki gerilime dair açıklamalar yaptı.

Ankara'nın bölgede tek taraflı ve yasadışı adımlar attığını, arka arkaya ilan edilen NAVTEX'lerle Doğu Akdeniz'de tansiyonun yükselttiğini belirten Petsas, AB'nin olası yaptırımına değindi. Yunan Sözcü, "Avrupalı ​​ortaklarımız bir yaptırım listesi hazırladılar ve Ankara'yı gerilimi azaltmaya çağırıyorlar, aksi takdirde yaptırımları etkinleştirecekler" dedi.

AB'den yeni Türkiye açıklaması! 25 Eylül'e kadar süre verip tehdit etti

KRİTİK TARİH 24-25 EYLÜL! TÜM ÜLKELERİN ONAYI GEREKİYOR

Geçtiğimiz ay toplanan AB Dışişleri bakanları, Türkiye'ye karşı alınacak önlemler için Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi, Josep Borrell'e yetki vermişti. Borrell, 27-28 Ağustos'ta Berlin'de yapılan AB toplantısında, ekonomik yaptırımlar dahil Türkiye'ye karşı alınabilecek kararları açıklamamıştı. Ankara'ya olası yaptırımların uygulanması için 27 üye ülkenin onayı gerekiyor. Türkiye'ye bir yaptırım uygulanacaksa eğer, 24-25 Eylül'deki AB toplantısında karara bağlanacak.

Almanya ve AB'den Türkiye'ye yaptırım tehdidi: 'Her şey hazır' deyip tarih verdi

TÜRKİYE OLASI YAPTIRIMLAR NELER?

27-28 Ağustos'taki görüşme sonrası basın açıklaması yapan Borrell, Türkiye'ye karşı yaptırımlarının uygulanması için bir taslak metnin hazır olduğunu ve üzerinde mutabakat sağlandığını söylemişti. Kısıtlayıcı tedbirlerin neler olacağı hakkında bilgi veren Borrell, çeşitli seçenekler arasında kişilere yönelik tedbirler bulunduğunu ancak duruma göre varlıkların dondurulması, Avrupa limanlarının, teknolojisinin kullanımı, finansal ve Türk ekonomisinin Avrupa ekonomisiyle bağlantılı sektörel faaliyetlerinin de gündeme gelebileceğini aktarmıştı.

KAYNAK: HABER7

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 15:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42