banner10

Yeni Zelanda'daki terörist Türkiye'ye neden geldi?

Yeni Zelanda'da 49 Müslümanı katleden teröristin geçmişte bir süre Türkiye'de bulunduğu belirlendi. Teröristin Türkiye’de kaldığı süre içinde nerelere gittiği ve kimlerle irtibata geçtiği büyük bir titizlikle inceleniyor. 

Yeni Zelanda'daki terörist Türkiye'ye neden geldi?

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde meydana gelen ve 49 Müslümanın hayatnı kaybettiği, 48 kişinin de yaralandığı terör saldırısıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıkıyor.

Habertürk'ten Çetiner Çetin'in haberine  göre, Yeni Zelanda'yı kana bulayan terörist Brenton Tarrant daha önce birden fazla kez Türkiye'yi ziyaret etti. Saldırganın Türkiye'de uzun bir sure kaldığı ve Türkiye dışında Asya, Afrika ve Avrupa'da başka  ülkeleri de bulunduğu belirtiliyor. 

TÜRKİYE'DE BULUNDUĞU SÜRE İÇERİSİNDE KİMLERLE İRTİBATA GEÇTİ? 

Katilin Türkiye üzerinden Asya Avrupa’da üçüncü ülkelere gittiği tespiti de gelen bilgiler arasında. Saldırganın Türkiye’de kaldığı süre içinde nerelere gittiği ayrıca kimlerle irtibata geçtiği büyük bir titizlikle inceleniyor. 

SALDIRGANLA İLGİLİ DETAYLAR

Daily Mail gazetesi, 28 yaşındaki Brenton Tarrant adlı Avusturalyalı saldırganın aşırı sağcı fikirlerle Neo Nazi ideolojisine yakın olduğu ve yedi yıl boyunca aralarında Kuzey Kore ve Pakistan olmak üzere çok sayıda ülkeyi ziyaret ettiğini yazdı.

Babasını erken yaşta kanserden kaybettiği belirtilen saldırganı tanıyanlandan biri Daily Mail Avustralia gazetesine Tarrant’ın 2011 yılından bu yana dünyayı dolaştığı bu sürede başka bir kişiliğe büründüğünü aktardı.

Saldırganın 2016 ve 2017 yıllarında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde meydana gelen terör saldırılarından çok etkilendiği ve manifestosunu Neo Nazi ideolojisi ve Müslümanlardan nefret duygularıyla yazdığı belirtiliyor.

Saldırıyı gerçekleştirmeden önce hazırladığı manifestosunda, kendini sıradan beyaz bir adam olarak tanımlayan saldırgan, düşük gelirli İskoç, İrlanda ve İngiliz kökenli olduğunu belirtiyor.

1'i KADIN 4 KİŞİ GÖZALTINDA

28 yaşındaki Tarrant, Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde iki camiye yönelik silahlı saldırı düzenlemişti Saldırıyı Facebook üzerinden canlı yayınlayan Avustralya vatandaşı cani, 49 kişinin ölümüne neden olarak Yeni Zelanda tarihinin en büyük terör eylemini gerçekleştirmişti. Olayın ardından Yeni Zelanda polisi aralarında Tarrant'in da olduğu 1'i kadın 4 kişiyi gözaltına aldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN PROGRAMIYLA PARALEL Mİ HAREKET ETTİ?

Yeni Zelanda'daki katilinin Türkiye'de kaldığı süre içerisinde telefon hattı, o telefon hattının Türkiye çapında ve İstanbul'da nerelerde hareket edip, etmediğiyle ilgili hızlı bir şekilde istihbari çalışmalar başlatılmış durumda. Diğer taraftan katilin 43 günlük bir Türkiye serüveni var. 43 gün nerede kaldı? İstanbul dışına çıktı mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o tarihlerdeki programlarında, katilin kullandığı hattın şebekesinin dahil olup, olmadığı yönünde roming sisteminden eşleştirmeleri yapılıyor. Bütün bunlarda yoğunlaşılıyor.

İŞTE TERÖRİSTİN TÜRKİYE'YE GİRİŞ ANI

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17