Yeni Zelanda'daki terör şehitlerinin kimlikleri belli olmaya başladı

Yeni Zelanda'da iki camiye yönelik gerçekleştirilen İslamofobik terör saldırısında şehit olanların kimlikleri belli olmaya başladı. Şehit olan isimlerden 71 yaşında Daoud Nabi'nin başka bir kişinin önüne kendini attığı, Naeem Rashid'in ise saldırganın üstüne atlayarak silahını almaya çalıştığı öğrenildi. Şehit olanlar ve henüz haber alınmayanlar arasında çok sayıda eğitimli, meslek sahibi kişi ile yeni bir gelecek kurmak umuduyla ülkeye gelen göçmenler bulunuyor.

Yeni Zelanda'daki terör şehitlerinin kimlikleri belli olmaya başladı

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde dün cuma namazı sırasında iki camiye düzenlenen ve 49 kişinin hayatını kaybettiği hain terör saldırısında şehit olanların kimlikleri tespit edilmeye başlandı.

Düzenlenen terör saldırısında şehit olanların arasında akademisyenlermühendislerbilişim uzmanları gibi eğitimli insanlar ve yeni bir gelecek kurmak umuduyla ülkeye gelen göçmenler bulunuyor.

Nur ve Linewood camilerine düzenlenen ve 49 kişinin şehit olduğu terör saldırılarının kurbanlarının hikayeleri yürekleri burkuyor.

Başka bir kişinin önüne kendini attı ve bu sırada vuruldu

Saldırıda şehit olanlardan birinin 71 yaşındaki Daoud Nabi olduğu belirlendi. Nabi'nin oğlu Omar Nabi, polisin kendisine babasının başka bir kişinin önüne kendini attığı ve bu sırada vurulduğunu söylediğini belirtti.

"O burada sığınmacı olan herkese yardım etti"

 Konuyla ilgili konuşan Omar Nabi, "O burada sığınmacı olan herkese yardım etti. Eğer Filistin, Irak veya Suriye'denseniz, elini ilk uzatan o olurdu." ifadelerini kullandı.

Bir mühendis olan Daoud Nabi'nin, 80'lerdeki Sovyet işgali sırasında ailesiyle birlikte Afganistan'dan Yeni Zelanda'ya göçtüğü ifade edildi. Nabi'nin burada bir cami kurduğu ve yerel Afgan topluluğuna başkanlık ettiği öğrenildi.

SALDIRGANIN ÜZERİNE ATLADI

Saldırıda şehit olanlardan birinin de Pakistan vatandaşı Naeem Rashid olduğu belirlendi. Rashid'in olay sırasında 28 yaşındaki saldırgan Brenton Tarrant'ın üzerine atladığı ve Tarrant'ı etkisiz hale getirmeye çalıştığı ifade edildi.

Yaşanan boğuşmanın ardından vurulan ve ciddi şekilde yaralanan Rashid'in hastanede şehit olduğu bildirildi. Daha önce Pakistan'ın Abbottabad kentinde bankacılık yapan Rashid'in, Yeni Zelanda'da öğretmen olarak çalıştığı belirtildi.

Rashid'in 21 yaşındaki oğlu da saldırıda hayatını kaybetti. Pakistan Dışişleri Bakanlığı saldırıda 4 Pakistan vatandaşının şehit olduğunu duyurmuştu. 

İç savaştan kaçtılar, terörün kurbanı oldular

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Yeni Zelanda'ya sığınan mültecilerden Halid Mustafa ve 16 yaşındaki oğlu Hamza da dünkü terör saldırısında şehit oldu.

3 oğluyla cuma namazına gelen Mustafa'nın oğullardan 1'inin yaralı kurtulduğu, 1 oğulunun ise halen kayıp olduğu ifade edildi.

Hindistan göçmeni 25 yaşındaki Ansi Karippakulam Alibava'nın kayıplar arasında bulunduğu bildirildi. Bir diğer Hindistan göçmeni Müslüman Vora Ramiz'in de kayıp olduğu duyuruldu.

30 yaşındaki Ferhac İhsan

Camideki saldırının ardından kendisinden haber alınamayan Hindistan göçmeni 30 yaşındaki Ferhac İhsan'ın da terör saldırısında şehit olanların arasında olduğu tahmin ediliyor.

İhsan'ın Hindistan'ın Haydarabad kentinde yaşayan babası, saldırının ardından Ferhac'tan haber alamadıklarını bildirdi.

2010 yılında yüksek lisans yapmak için Yeni Zelanda'ya gelen mühendislik öğrencisi Ferhac, mesleğini bu ülkede sürdürüyordu.

Ferhac'ın 3 yaşındaki bir kızı ve 7 aylık bir erkek çocuğu bulunuyor.

İki yıldır Chirstchurch'ta yaşıyordu

Bangladeşli 30 yaşındaki Muhammed Hak'ın da camide şehit olanlar arasında olduğu sanılıyor.

Dişçilik eğitimi alan Hak'ın 2 yıldır Chirstchurch'te yaşadığını ifade eden bir arkadaşı, saldırının ardından ondan haber alamadığını belirtti.

Kuveytli girişimci

Bilişim sektöründe faaliyet gösteren Kuveytli girişimci Atta Elayan'ın da şehitler arasında olduğu bildirildi.

LWA Solutions adında yemek şirketleri için mobil iş çözümleri geliştiren bir şirketin kurucu ve sahibi olan Elayan'ın aynı zamanda Yeni Zelanda'nın salon futbolu milli takımının kalecisi olduğu kaydedildi.

34 yaşındaki Seyid Cihandad Ali

Christchruch'te çalışan 34 yaşındaki Pakistanlı Seyid Cihandad Ali de saldırı sonrasında kendisinden haber alınamayan isimler arasında. Ali'nin Pakistan'da yaşayan eşi Amna Ali, yerel basına yaptığı açıklamada, iş arkadaşlarının, Ali'nin öğlen Nur Camisi'nde namaz kılmak üzere iş yerinden ayrıldığını, saldırıdan sonra kendisine ulaşılamadığını aktardıklarını ifade etti.

36 yaşındaki Hüseyin Umari

1997 yılında Birleşik Arap Emirlikleri'nden Yeni Zelanda'ya göç eden Hazım Umari ve Cenna Azad çifti, Newshub'a yaptıkları açıklamada, oğulları Hüseyin'den perşembe akşamından bu yana haber alamadıklarını ve terör saldırısında şehit olduğundan şüphelendiklerini ifade etti.

Umari'nin turizm sektöründe çalıştığı kaydedildi.

Mısır göçmeni 37 yaşındaki Usame Adnan'ın da kayıplar arasında olduğu kaydedildi.

Züheyr Derviş, yerel televizyon TVNZ'ye yaptığı açıklamada, 39 yaşındaki ağabeyi Kemal Derviş'te haber alamadıkları belirtti.

Canturbury Üniversitesinde görev yapan Öğretim Üyesi Harun Mahmud'un da kayıplar arasında olduğu bildirildi. Pakistan'da finans alanında eğitim alan Mahmud, doktorasını Yeni Zelanda'da Lincon Üniversitesinde işletme alanında yapmıştı.

Kaynak: www.gaste24.com

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17