Venezuela'da 7 büyüklüğünde deprem

Venezuela'da 7 büyüklüğünde deprem

Latin Amerika ülkesi Venezuela'da 7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. ABD Pasifik Tsunami merkezi depremin ardından tsunami olabileceği uyarısı yaptı.


Venezuela'nın kuzeydoğu sahillerini etkileyen 7.3 şiddetinde deprem meydana geldi.


ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumundan (USGS) yapılan açıklamada, Venezuela'nın kuzeydoğu sahilini vuran ve başkent Caracas'tan da hissedilen depremin 7.3 şiddetinde olduğu belirtildi.


Venezuela İçişleri Bakanı Néstor Luis Reverol, ilk belirlemelere göre depremde can kaybı olmadığını, ancak yaralıların ve maddi hasarın meydana geldiğini bildirdi.


USGS, depremin merkez üssünün, ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Yaguaraparo kentinin 20 kilometre kuzeybatısı olduğunu ve yerin yaklaşık 123 kilometre altında meydana geldiğini kaydetti.


ABD Pasifik Tsunami merkezi depremin ardından tsunami olabileceği uyarısı yaptı.


Caracas'ta yaşayan ve Amerikan medyasına açıklama yapan bazı kişiler, depremin yaklaşık 1 dakika boyunca sürdüğünü ve binaların 7. katında dahi hissedildiğini anlattı.


Olayla ilgili yerel medyaya açıklama yapan Venezuela İçişleri Bakanı Néstor Luis Reverol, ilk belirlemelere göre can kaybı olmadığını, ancak yaralıların ve maddi hasarın meydana geldiğini belirtti. Bakan Reverol, depremle ilgili güncel bilgi vereceklerini, bu süreçte vatandaşlardan sakin olmalarını istedi.Vanuatu Takımadalarında da deprem


Pasifik Okyanusu'nun güneyindeki Vanuatu Takımadalarında da 6,7 şiddetinde deprem meydan geldi.


Yerin 13 kilometre derinliğinde meydan geldiği belirtilen şiddetli depremin ardından Vanuatu Meteoroloji ve Jeolojik Tehlikeler Bölümü yetkililerinden Dan Dari, deprem bölgesinde can ve mal kaybının yaşanmadığını açıkladı.


Pasifik Uyarı Merkezi ve Yeni Zelanda Sivil Savunma Bakanlığı tarafında yapılan açıklamalarda da tsunami tehlikesinin bulunmadığı duyuruldu.


Vanuatu, dünyada en çok deprem ve volkanik patlamaların meydana geldiği Pasifik Okyanusu'nu boydan boya kat eden "Pasifik Ateş Çemberi" fay hattının üzerinde yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2018, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17