banner10

Türkiye ile Çin arasındaki ozan Abdurrehim Heyit gerilimi büyüyor

Uygur Türklerinin tanınan halk ozanı Abdurrehim Heyit nedeniyle Çin ile Türkiye arasında patlak veren gerilim sürüyor. Pekin yönetimi, Türkiye'deki vatandaşları ve Çinli turistler için seyahat uyarısı yayımladı.

Türkiye ile Çin arasındaki ozan Abdurrehim Heyit gerilimi büyüyor

Ankara'daki Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Uygur Türklerinin tanınan halk ozanı Abdurrehim Heyit nedeniyle yaşanan gerilim sonrası Türkiye'ye seyahat uyarısı yayımladı

GÜVENLİĞİNİZE DİKKAT EDİN

Gazete Duvar'ın aktardığı habere göre uyarıda, Türkiye'de yaşayan Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye'ye gelecek Çinli turistlerin 'dikkatli olmaları ve kişisel güvenliklerine dikkat etmeleri gerektiği' belirtildi.

OLAY

Çin ile Türkiye arasındaki kriz geçtiğimiz cumartesi günü patlak vermişti. Dışişleri Bakanlığı, Heyit'in Çin'de bir hapishanede hayatını kaybettiğini öğrendiklerini belirterek Çin'e Uygur Türklerinin "temel insan haklarına saygı gösterilmesi ve toplama kamplarının kapatılması" çağrısında bulunmuştu.

ÇİN TARAFI AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Çin ise Heyit'in yaşadığının 'kanıtı' olarak bir video yayınlamış, Türkiye'nin iddialarını gerçek dışı olarak niteleyerek sert tepki göstermişti.

Çin son dönemde, Huawei şirketinin yöneticisi Meng Wanzhou'nun gözaltına alındığı Kanada'ya ve Çinli turistlerin bir lobide beklemesine izin verilmeyen İsveç'e yönelik de seyahat uyarıları yayınladı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17