banner10

Tayland’da alıkonulan genç kıza BM koruması

Taylandlı genç kız ailesinden şiddet gördüğü gerekçesiyle evden kaçtığını söyledi. Sığınma talebine BM’den cevap geldi.

Tayland’da alıkonulan genç kıza BM koruması

Taylandlı yetkililer, şiddet gördüğü gerekçesiyle ailesi ve ülkesinden kaçan Suudi Arabistangenç kızı, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) koruma altına aldığını bildirdi.

18 yaşındaki Rahaf Muhammed el-Kunun, cumartesi günü Kuveyt’te birlikte tatil yaptığı ailesinden kaçarak sığınma hakkı talep edeceği Avustralya’ya gitmek isterken Tayland’ın başkenti Bangkok’ta mahsur kalmıştı. Suudi yetkililerin pasaportuna el koyduğunu öne süren genç kız, ailesine iade edilirse şiddet göreceğini, hatta öldürüleceğini ifade etmişti.

İSTEMİYORSA YOLLAMAYACAĞIZ

Tayland, belgeleri eksik olduğu gerekçesiyle Rahaf el Kunun’a giriş izni vermek istemezken genç kız Twitter’dan yayın yaparak konuyu uluslararası gündeme taşıdı. Olayın uluslararası boyut kazanması üzerine Tayland Göç Sorumlusu Surachate Hakparn, “Eğer gitmek istemiyorsa onu zorlamayacağız” diye açıklama yaptı. Avustralya’ya sığınma hakkı için başvuran genç kızı UNHCR’nin koruma altına aldığı ve havalimanından çıkardığı açıklandı. Öte yandan babasının da Rahaf ile görüşmek üzere Tayland’a gittiği belirtiliyor. Suudi genç kız ise “Ailem tutucudur, bir defasında saçımı kestirdim diye beni altı ay bir odaya kapadılar” diyerek şiddet görmekten korktuğunu dile getirdi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17