SON DAKİKA! ABD ve İsrail'den ayrılık açıklaması

ABD ve İsrail, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'dan resmi olarak ayrıldıklarını duyurdu.

SON DAKİKA!  ABD ve İsrail'den ayrılık açıklaması

 ABD ve İsrail, gece yarısı İsrail karşıtı önyargıları güçlendirdiği gerekçesiyle Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'dan resmi olarak ayrıldıklarını açıkladı. 

UNESCO, Filistin'in El-Halil kentindeki Eski şehri, dünya miras listesine ekleme kararı alırken, bu karara tepki olarak ABD ve İsrail daha önce UNESCO'dan çekilme kararı almıştı.

İsrail, geçtiğimiz yıl tarih vererek UNESCO'dan ayrılacağını bildirmişti. UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay tarafından yapılan açıklamada, "İsrail'in çıkarları karşıtı olan kararların onaylandığı" gerekçe gösterilerek İsrail hükümeti tarafından alınan kararın birlik içinde üzüntüyle karşılandığı belirtilmiş, Azoulay, UNESCO'nun ifade özgürlüğünü savunduğu ve bugüne kadar antisemitizm ve ırkçılığa karşı durduğunu kaydetmişti.

İsrail'in UNESCO'dan ayrılmasındaki başlıca nedenin Filistin'deki El Halil tarihi kentin Dünya Kültür Mirası listesine alınmasının ardından Filistin'e ayrı bir devlet statüsü verildiği anlamı taşıdığı ve UNESCO'nun Filistin'e tam üye statüsü çerçevesinde yaklaşım sergilediğini ileri sürmüştü.

BM Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'nun Filistin'i tam üye olarak kabul etmesinin ardından ABD ile ilişkileri gerilmiş, ABD, UNESCO'yı yıllık katkı payı olan 80 milyon doları ödemediği için oy hakkını kaybetmişti. 

Kaynak: www.gaste24.com

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2019, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17