Rusya'dan 'güvenli bölge' açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Fırat'ın doğusunda oluşturulması gündeme gelen güvenli bölgeye ilişkin "Türkiye dahil Suriye'nin komşuları ve tüm tarafların güvenliğini ve çıkarlarını gözeteceğiz" dedi.

Rusya'dan 'güvenli bölge' açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey  Lavrov, başkent Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump’ın gündeme getirdiği güvenli bölge planına ilişkin soruları cevapladı.

Söz konusu plana ilişkin sürecin Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini belirten Lavrov, “Bunların tümüne, Suriye’de rejimin toprak bütünlüğünü en kısa süre içerisinde sağlayacağı çerçeveden bakmak gerekiyor. Bu konu elbette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir sonraki müzakereler için geldiğinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ele alınacak” dedi.

Lavrov, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasının önemine işaret ederek, “Ancak tekrar etmek isterim ki burada ana amaç, ABD, Türkiye ve Rusya dahil BM’nin tüm üyeleri tarafından imzalanan Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanması. Bu arada elbette Türkiye dahil Suriye’nin komşuları ve bölgedeki tüm tarafların güvenliğini ve çıkarlarını gözeteceğiz” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: www.gaste24.com

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019, 13:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17