banner39

Rumlar yine saldırdı! 'Krizin nedeni Türkiye, Erdoğan'ın hedefi ise Yeni Osmanlı'

Rum lider Anastasiadis, "Kıbrıs'ta çözümsüzlüğün nedeni Türkiye" derken, Rum Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos da, "Ada, Türk askerinden ve Türkiye Cumhuriyeti kökenli vatandaşlardan kurtarılmalı" sözleriyle Türkiye'ye saldırdı.

Rumlar yine saldırdı! 'Krizin nedeni Türkiye, Erdoğan'ın hedefi ise Yeni Osmanlı'

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, "Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerinin Kıbrıs'taki ortamı zehirlediğini" iddia etti. Dış Rumlar Konferansında konuşan Anastasiadis, tek kaygısının gelecek nesillere olumlu bir gelecek bırakmak olduğunu, başka bir şey olmadığını söyledi.

Haber7'de yer alan habere göre, "Türkiye'nin tavrının, Kıbrıs sorununun çözümlenmemesinin nedeni" olduğunu öne süren Rum lider, Doğu Akdeniz'deki çalışmaları "provakasyon ve işgal" olarak nitelendirdi.

Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitlik isteğine de karşı çıkan Anastasiadis, "Kıbrıs Rum tarafının bu talebi, önerildiği şekliyle, eşitsizlik ve haksızlık"  ifadesini kullandı.

"YENİ OSMANLI VİZYONU"

Anastasiadis ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "enerji istilasının" "yeni Osmanlı İmparatorluğu vizyonu"nun bir parçası olduğunu öne sürdü.

"ÇÖZÜM ŞARTLARI: TÜRKİYESİZ KIBRIS"

Etkinlikte konuşan Rum Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos da, Kıbrıs'ta çözüm için şartları olduğunu ifade etti. Rum Papaz II. Hrisostomos, "Bir çözümde, Türkiye'nin müdahale haklarının olmaması gerekir. Ayrıca Ada, Türk askerinden ve Türkiye Cumhuriyeti kökenli vatandaşlardan kurtarılmalı" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2019, 17:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner43