Rum bakanın korkusu: Sorunu çözmezsek Türkiye ilhak edebilir

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Nicos Christodoulides, Türkiye'nin Kıbrıs sorunu halledilmemesi durumunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni ilhak edebileceğini söyledi.

Rum bakanın korkusu: Sorunu çözmezsek Türkiye ilhak edebilir

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Nicos Christodoulides, Temsilciler Meclisi Finans Komitesi’nde yaptığı toplantıda, 2023 yılına kadar herhangi bir çözüm bulunmazsa, Türkiye’nin kuzey Kıbrıs'ı ilhak etme riski olduğu konusundaki endişelerini dile getirdi. Christodoulides milletvekillerine verdiği demeçte, “Ne yazık ki, Kıbrıs’ın kuzeyi, Kuzey Suriye’deki bölgeler, Kuzey Irak’taki bölgeler Sayın Erdoğan için potansiyel hedeflerdir ve bu bizi rahatsız etmesi gereken bir şeydir ve elbette endişeliyiz” dedi.

"Erdoğan’ın yaklaşımları neo-Osmanlı"

Bakan Christodoulides, Türkiye’nin bölgede ve Kıbrıs’ta benzeri görülmemiş provokasyonlarının devam ettiğini ve uluslararası toplumun değerlendirmelerine göre, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana 100’üncü yıldönümünün ve Müslüman dünyasına liderlik etme çabasının yanı sıra ülkenin karşı karşıya olduğu ekonomik kriz ışığında “Erdoğan’ın neo-Osmanlı yaklaşımından” kaynaklandığını söyledi.

Kaynak: Yenişafak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8