banner10

Rakka'da toplu mezar bulundu

Suriye'nin Rakka kentinde insanlara ait toplu mezarlar bulundu. Rakka Sivil Meclisi Eşbaşkanı Ebdulselam Hevsorik, Rakka'da 2600 kişiye ait 3 toplu mezar bulduklarını belirterek, bölgenin birçok yerinde çok sayıda toplu mezar olduğunu belirtti.

Rakka'da toplu mezar bulundu

Suriye'de, Rakka kentinde binlerce kişiye ait toplu mezarlar bulundu. IŞİD kurbanlarına ait toplu mezarlar kentin birçok yerinde olan toplu mezarlarda bulunanların çoğunun sivil olduğu öğrenildi. Şimdiye kadar 8 bölgede açılan toplu mezarlarda 450'si çocuk olmak üzere 2 bin 600'den fazla cesede ulaşıldı.

Toplu mezarlardaki cesetlerin çıkarılmaması için de toplu mezarların etrafını mayınlarla döşenmiş. Toplu mezarların etrafında döşenen mayınlar etkisiz hale getirildikten sonra toplu mezarlar ortaya çıkarılıyor.

'BİRÇOK YERDE TOPLU MEZARLAR BULDUK'

Sputnik'e konuşan Rakka Sivil Meclisi Eşbaşkanı Ebdulselam Hevsorik, Rakka'da bulunan toplu mezarlarla ilgili olarak şunları söyledi: "Rakka'nın birçok yerinde toplu mezarlar bulduk. Halen de buluyoruz. Yeni 3 toplu mezar bulduk. Son olarak Fırat kenarındaki bölgede yeni bir toplu mezar bulduk. Panorama bölgesinde 1500 kişiye ait, Fırat Suyuna yakın bölgede ise 300 kişiye ait bir toplu mezar bulduk."

Rakka'nın güneybatısı, Suriye hükümetine bağlı güçlerin kontrolünde. Bölgenin geri kalanı ise DSG'nin kontrolünde bulunuyor. DSG, geçen sene Ekim ayında Rakka'yı IŞİD'in elinden almıştı.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 17:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17