banner10

Putin ile Kim ilk kez bir arada

Rusya Devlet Başkanı Putin ile Kuzey Kore lideri Kim Rusya’da bulunan Vladivostok'un Russky Adası'nda bir araya geldi.

Putin ile Kim ilk kez bir arada

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un Rusya'da Vladivostok'un Russky Adası'nda buluştu.

Vladimir Putin, Kuzey Kore liderine ziyaretinin Kuzey Kore'yi, ayrıca iki ülkenin birbirini daha iyi anlamalarına yardımcı olacağını dedi. 

Putin, "Bu ziyaretin, Kore yarımadasındaki durumu nasıl çözebileceğimizi, birlikte neler yapılabileceğimizi, Rusya'nın şu anda olan süreci desteklemek için neler yapabileceğini daha iyi anlamaya yardımcı olacağına eminim." ifadelerini kullandı.

Moskova'nın Kuzey Kore'nin Güney Kore ve ABD ile ilişkilerini normalleştirme çabalarından memnuniyet duyduğunu kaydeden Putin, "Elbette, Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki diyaloğu ve Kuzey Kore-Amerikan ilişkilerini normalleştirme çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz." diye konuştu. 

Kuzey Kore lideri Kim ise Putin ile görüşmesinin Kore yarımadasındaki problemin çözümüne ve ikili ilişkilerin gelişmesine yardımcı olacağını belirtti.

Kim, "Kore yarımadasındaki durum tüm dünya toplumunun ilgisini çekmektedir. Umarım görüşmelerimiz bu durumu birlikte değerlendirmek ve görüş alış verişinde bulunmak için önemli bir etkinlik olacaktır. Umarım anlamlı bir görüş alış verişinde bulunuruz." diye konuştu.

Tüm ziyaretlerini trenle gerçekleştirdiği için, zirvelerin yeri güvenlik gerekçesiyle kendisine göre belirlenen Kuzey Kore lideri Kim Jong Un da Putin'e Rusya'dan Vladivostok'a kadar uçuş yaptığı için teşekkür etti.

Sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı Vladivostok şehrindeki Putin ve Kim arasında yapılan zirve "ilk" olma özelliği taşıyor.

Vladivostok, Rusya-Kuzey Kore sınırından 129 km uzaklıkta bulunuyor.

Kaynak: Ajanslar
 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17