Paris'te son durum... Neler yaşanıyor

Fransa'nın başkenti Paris'teki Champs- Elysees Caddesi'nde polis "sarı yeleklilere" biber gazıyla müdahale etti, bin kişi polis karakollarına götürüldü, 720 kişi gözaltına alındı. Gösterilerde 3'ü polis 30 kişi yaralandı. Peki, olaylar neden durmuyor? Göstericiler ne diyor?

Paris'te son durum... Neler yaşanıyor
HABERİN GALERİSİ
Paris'te son durum...

Paris'te son durum...

Fransa'da "Sarı yelekliler", başta Paris olmak üzere ülke genelinde akaryakıt zamlarını ve kötüleşen ekonomik koşulları protesto ediyor. Protestocular sabahın erken saatlerinde Champs-Elysees Caddesi'ne gelmeye başladı.  Göstericilerin üst araması yapıldıktan sonra caddeye girmelerine izin verilirken, polis ile eylemciler arasında gergin anlar yaşandı. 

ARAÇLARI YAKTILAR, MAĞAZA CAMLARI KIRILDI

Champs-Elysees etrafındaki ara sokaklara dağılan göstericiler, çok sayıda araç yaktı, barikatları ateşe verdi ve mağaza camlarını kırdı. Polis göstericileri dağıtmak için biber gazı, tazyikli su ve sis bombası kullandı. Fransa İçişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Laurent Lunez, ülke genelinde gözaltına alınan "sarı yelekli" sayısının 700'e yükseldiğini açıklamıştı. Ülke genelinde bin kişinin polis karakollarına götürüldüğü, gözaltı sayısının da 720'ye yükseldiği bildirildi. France 2 televizyon kanalına konuşan Lunez, ülke genelinde 31 bin kişinin gösterilere katıldığını duyurdu.

PARİS'TE ADETA HAYAT DURDU

Geçen haftaki şiddet olayların tekrarlanmaması için yoğun güvenlik önlemleri alınırken ülke genelinde 89 bin polis görevlendirildi. Paris'i ise 8 bin polis ile 12 zırhlı araç koruyor. Champs-Elysees Caddesi'nde mağaza ve restoranlar kepenkleri indirdi. Gösteriler Paris'in kültür hayatını da etkilerken, Champs-Elysees yakınlarındaki müzeler kapalı. Benzer şekilde Paris'in Garnier ve Bastille Opera binalarındaki programlar da iptal edildi.Paris'in sembollerinden Eyfel Kulesi de gösteriler nedeniyle ziyarete kapalı. Paris'teki eylemler nedeniyle 30 civarında metro hattı durdurulurken, Champs-Elysees Bulvarı'nın çevresindeki birçok yol ve cadde trafiğe kapalı durumda.

PEKİ ÖFKELERİ NİYE DİNMİYOR?

Fransa'da on yıllardır görülen en büyük isyan dalgasında dördüncü haftaya girildi. Şu ana dek en az 4 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi de gözaltına alındı.

Eylemcilerin bu hafta sonu için yaptığı çağrı ise, "radikal unsurların" gösterilere sızma olasılığı olduğunu söyleyen hükümeti harekete geçirdi.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner ise, protestolar öncesi "şiddete müsamaha göstermeyeceğiz" uyarısında bulundu, "radikal örgütlerin Cumhuriyet'i devirmeye çalıştığını" söyledi. Ülkede Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un akaryakıt zammı planına bir tepki olarak doğan protestolara, birçok yaş, meslek ve bölgeden kişi katılıyor. Protestocular onu iktidara getiren ekonomik reform sözünü tutmadığı gerekçesiyle Macron'a tepkili.

BBC'YE KONUŞAN TIR ŞOFÖRÜ...

BBC'ye konuşan Beauvais'de yaşayan TIR şoförü Freddie Bouvier "Siyasetçilerden çeşitli sözler işitmekten bıktık. Fransızlar artık onlara inanmıyor. Akaryakıt zammının dondurulması iyi haber ama bunlar sadece laf. Biz hızla eyleme geçildiğini görmek istiyoruz" diyor. 

"Gelirim 5'te 1 azaldı"

Claude Rigolet isimli bir başka protestocu, 2000 yılından bu yana gelirinin 5'te bir azaldığından şikayetçi. Reims kentinde yaşayan emekli Rigolet, "Her şey çok daha pahalı. Vergiler, kiralar, ısınma maliyeti, otomobiller... Tüm fiyatlar artıyor" diyor.

Aynı kentte temizliğe giderek geçimini sürdüren Natacha Perchat da bu görüşe katılıyor:

"Biz zengin değiliz. Kocam bir ulaştırma şirketi için çalışıyor. Daha ayın başındayız, şimdiden dardayız. Hükümet dar gelirlileri fena vurdu. Ay ortasında çocuklarımızın karnını doyurmak için hediye çeklerini kullanır olduk. Biz yaşamıyoruz, hayatta kalmaya çalışıyoruz ve bu bir skandal."

"Hükümete kukla olmadığımızı gösterdik"

45 yaşındaki Normandy sakini Delphine Notelet ise bir bakımevinde yaşlılara destek vererek ayda 1200 euro kazanıyor.

Notelet, faturaları ödediğinde kendisine haftada 50 euro kaldığını söylüyor. "Macron neden bizi dinlemiyor?" diye soran Notelet şöyle devam ediyor:

"Hükümete vergi çığının yuttuğu kuklalardan ibaret olmadığımızı, birer vatandaş olduğumuzu gösterdik."

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17