Kremlin’i korkutan protesto metroları kapattırdı

Rus Gazeteci Golunov'un tutuklanması üzerine Moskova sokaklarında başlayan protesto Kremlin Sarayı'na sıçradı. Polisin protestoculara yönelik müdahalesi ise ülkede gerilime neden oldu.

Kremlin’i korkutan protesto metroları kapattırdı

Geçtiğimiz günlerde Moskova'da bir metro istasyonunda uyuşturucu üretmek suçlamasıyla gözaltına alınan gazeteci İvan Golunov'un tutuklanması kararının üzerine Rusya'da protesto gösterileri başladı. Moskova Belediyesindeki yolsuzlukları haber yaptığı için tutuklandığını savunan binlerce kişi Rusya İçişleri Bakanlığı önünde başlayan protestolarını sürdürünce baskılara dayanamayan mahkeme Golunov'un tutuksuz yargılanmasına karar vermişti. Dün Golunov'un tahliye edileceği bilgisinin açıklanması üzerine Moskova'da binlerce kişi gösteri düzenledi. Golunov'a destek mitingi şeklinde başlayan eyleme bir süre sonra polis müdahale edince Rusya'da yer yerinden oynadı. Protesto gösterileri Rusya'nın birçok kentine yayılmaya başladı.

METROLAR KAPATILDI, 500 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Moskova sokaklarında başlayan protesto gösterilerine Rus polisinin müdahalesi gerçekleşince birçok ünlü gazeteci de dahil yaklaşık 500 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Birçok kişinin işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenilirken gösterileri organize eden birçok gazetecinin 1 ay gibi bir süre gözetim altında tutulacağı iddia edildi. Moskova'daki gösteriler sırasında Rus polisi tarafından 12 metro istasyonunda bomba ihbarı olduğunu duyurarak istasyonları kapattı. Muhalifler ise bu ihbarı polisin bir bahanesi olarak değerlendirdi. İhbarların tümü boş çıktı fakat gösteriler farklı mecralarda sürdü.

Kaynak: Ajanslar
 

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17