Nazarbayev'den koltuğu devraldı... İlk icraati başkentin adını değiştirmek oldu

Yaklaşık 30 yıldır görevde olan ve Nazarbayev’den görevi dün devralan Kasım Tokayev yemin ederek görevine başladı. Tokayev'in ilk icraati, başkent Astana'nın adını değiştirmek oldu

Nazarbayev'den koltuğu devraldı... İlk icraati başkentin adını değiştirmek oldu

Kazakistan’ın 78 yaşındaki eski Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev beklenmedik bir şekilde Salı günü görevinden ayrıldığını duyurdu.

Nisan 2020’ye kadar Kazakistan devlet başkanlığı görevini yürütecek

Nazarbayev’den görevi devralan Rusça, İngilizce ve Çinçe bilen tecrübeli diplomat 65 yaşındaki Kasım Cömert Tokayev'in, anayasaya göre Nursultan Nazarbayev’in görev süresinin dolacağı Nisan 2020’ye kadar Kazakistan devlet başkanlığı görevini yürüteceği kaydedildi.

Moskova’da eğitim gören önceki başbakan Tokayev’in görevinin sona ermesinin ardından devlet başkanlığına aday olup olmayacağı henüz bilinmiyor. Nazarbayev görevini devrettiği Tokayev’i "Kazakistan’a liderlik yapacak güvenilir bir adam" diyerek övdü.

Sovyetler Birliği’nin dağıldığı 1989’dan beri petrol zengini Kazakistan Devlet Başkanlığı görevini yürüten Nazarbayev başkanlık seçimlerini her seçim döneminde yüzde 90 oranında oyla kazandı. 

Bu arada Nursultan Nazarbayev'in en büyük kızı Dariga Nazarbayeva, yeni Senato Başkanı seçildi.

Ülkedeki politik hiyerarşide ikinci sırada yer alan bu görevi cumhurbaşkanı olan Tokayev yürütüyordu.

Nazarbayev ve kızı Nazarbayeva

Tokayev, Nursultan Nazarbayev'in adını ölümsüzleştirmek amacıyla başkent Astana'nın adının "Nursultan" olarak değiştirilmesi önerisinde bulundu.

Kazakistan Parlamentosu, Astana'nın adının Nursultan olmasını oylama ile kabul etti. 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2019, 15:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17