Kerkük'te DEAŞ tehdidi artıyor

Kerkük Valisi Said, kentin güneyinde yuvalanan DEAŞ militanlarının sayılarının tehlikeli boyuta ulaştığı ve ciddi tehdit oluşturduğu yönünde uyardı.

Kerkük'te DEAŞ tehdidi artıyor

Irak'ta Kerkük Valisi Rakan Said, kentin güneyindeki Hemrin Dağları, Zegetun ve Abu Hanacir vadileri gibi kırsal bölgelerde çok sayıda DEAŞ militanının bulunduğunu bildirdi.

DEAŞ MİLİTANLARI CİDDİ TEHDİT

Bu bölgelere en kısa zamanda operasyon düzenlenmesi gerektiğini belirten Said, "Kentin güneyinde tehlikeli sayılara ulaşan DEAŞ militanları ciddi tehdit oluşturuyor" dedi.

Kırsal bölgelerdeki teröristlerin kent merkezine de sızdığını ve uyuyan hücre haline gelmeye başladıklarını aktaran Said, bunun önüne geçilmesi gerektiği yönünde uyardı.

"BAYRAK KRİZİNE SON VERİLMELİ"

Vali Said, Kerkük'te siyasi ve toplumsal alanda herhangi bir kriz veya anlaşmazlığın da DEAŞ 'a yarayacağını dile getirdi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) Kerkük'teki parti binalarına Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) asmasının bu açıdan çok yanlış olduğunu kaydeden Said, şunları söyledi:

"Özellikle Kerkük'teki IKBY bayrağı krizi, terör örgütü DEAŞ'a rahat bir açık vermektir. Hatalı bir adım olan bayrak krizine son verilmesi gerekiyor"

"EK GÜVENLİK GÜCÜ İSTİYORUZ"

Said, merkezi hükümetten Kerkük'e takviye güç istediklerini hatırlatarak, "Kentin güvenliğini sağlayan güvenlik güçlerinin sayısı yeterli görünse de özellikle kentte IKBY bayrağı krizi sonrası ve güney bölgede DEAŞ militan sayısında artış gözlemlenmesinden sonra Bağdat hükümetinin buraya ek güvenlik gücü göndermesi gerekiyor.'' ifadelerini kullandı. 

Kaynak: www.gaste24.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17