'Kendiliğinden çekilirse Maduro'yu affedebilirim'

Trump'ın gözünde 'Venezüella Geçici Devlet Başkanı' olan Guaido, Maduro'nun iktidardan kendiliğinden çekilmesi ve Venezüella'da demokrasinin yeniden tesisine yardımcı olması halinde ona, ekibine ve askeri yetkililere af çıkarmaktan söz etti.

'Kendiliğinden çekilirse Maduro'yu affedebilirim'

Ulusal Meclis Başkanı seçileli daha 3 hafta olmuşken destekçilerinin karşısında 'Geçici Devlet Başkanı' olarak yemin eden 35 yaşındaki Guaido, Maduro'nun iktidardan kendiliğinden çekilmesi ve Venezüella'da demokrasinin yeniden tesisine yardımcı olması halinde ona, ekibine ve askeri yetkililere af çıkarmaktan söz etti. 

Sputnik'in haberine göre ABD'nin İspanyolca yayın yapan Univision kanalına konuşan Guaido, "Geçiş dönemlerinde böyle gelişmeler olur" diyerek Ulusal Meclis'in tanımadığı ve geçersiz ilan ettiği yetkililer için af yasa tasarısını değerlendirebileceğini söyledi.

Krizin sona ermesi için ordu dahil tüm kesimlere ulaşmaya çalıştığını belirten Trump'ın Venezüella'daki gözdesi, "Mümkün olduğu kadar çabuk özgür seçimler düzenlenmesini sağlamak gibi bir meydan okumayla karşı karşıyayız. Oysa bir diktatörlükte yaşıyoruz" dedi.

Maduro'yu affetme olasılığına işaret eden Guaido, 'Şili'de benzer bir hamlenin demokrasiye geçiş sürecinde önemli rol oynadığını' söyledi.

"Anayasal düzeni yeniden tesis etmeye hazır olan herkes için bu aflar masadadır" dedi.

Sağcı muhaliflerin kontrolündeki Ulusal Meclis'in Maduro'nun iktidarı gasp ettiğine dair karar yayımlamasının ardından Guaido kendini 'Geçici Devlet Başkanı' ilan etti. Hemen Trump tarafından tanındı. ABD'yi Kanada, Arjantin, Şili, Kolombiya, Brezilya, Kosta Rika, Honduras, Panama, Paraguay, Guatemala ve Peru takip etti.

ORDUDAN MADURO'YA DESTEK

Dün üst düzey komutanlarla birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, Guaido'nun ülkeyi bölmesine ordunun izin vermeyeceğini söyledi.

Guaido'nun Maduro'ya karşı darbe girişiminin ardında dış güçlerin olduğunu belirten General Lopez, "Guaido'nun, meşru Devlet Başkanı Maduro'ya karşı açıkladığı deklerasyon, demokrasimize karşı bir harekettir. Anayasanın da ihlalidir" dedi.

Guaido’nun 'gülünç ama tehlikeli kumarının' ülkeyi yıkıcı bir ihtilafa sürükleyeceği’ uyarısında bulunan general, "Venezüella’nın sorunlarını çözecek şey kardeşler arası bir iç savaş değil, diyalogdur" çağrısı yaptı.

Bu açıklamanın ardından, Maduro, ABD'nin Caracas Büyükelçiliği ve tüm konsolosluklarını kapatacağını duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2019, 19:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17