banner10

Katar Suriye kararını açıkladı!

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bazı Arap ülkelerinin aksine Suriye'nin başkenti Şam'daki büyükelçiliğin yeniden açılmasına dair bir ihtiyaç olmadığı ifade edildi.

Katar Suriye kararını açıkladı!

Katar'a ambargo uygulayan Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, geçtiğimiz haftalarda Şam büyükelçiliklerini yeniden açmıştı. Körfez ülkeleri Suriye'deki Şam rejimiyle peş peşe yeni sayfa açarken, Katar normalleşme için adım atmayacağını duyurdu.

Katar Dışişleri Bakanı Al Sani tarafından yapılan açıklamada, ülkesinin rejim ile olan ilişkilerinde normalleşme için herhangi bir işaret olmadığı ve Katar'ın Şam'daki büyükelçilik binasını tekrar hizmete açmayı gündeme almadığı belirtildi.

Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, Doha'nın 2011 yılında üyeliği askıya alınan Suriye'nin Arap Birliği'ne tekrar alınmasına karşı çıktıklarını belirtti. Katar, Suriye'deki büyükelçiliğini açmayı düşünmediğini ilan etti.

Bakan Es-Sani, "Suriye rejimi hala halkını bombalamaya devam ediyor. Halk dağılmış durumda. Suriye ile ilişkilerin normalleşmesi demek savaş suçu işleyen bir kişiyle ilişkilerin normalleşmesi demektir" dedi. Es-Sani, Katar'ın Suriye halkının kabul ettiği siyasi bir çözümün bulunmasından yana olduğunu da vurguladı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17