Japonya’dan 11 yıl sonra bir ilk!

Japonya, Kuzey Kore'yi kınamak için BM’ye sunulan ortak karara bu sene imza atmayacak.

Japonya’dan 11 yıl sonra bir ilk!

Japonya, 11 yıldır Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile birlikte Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'ne sunulan Kuzey Kore'nin insan hakları ihlallerini kınayan ortak kararın altına bu sene imza atmayacak.

Konuyla ilgili açıklama, Japonya Baş Kabine Sekreteri Yoshihide Suga tarafından yapıldı. Suga, hükümetin geçen ay gerçekleştirilen ikinci ABD-Kuzey Kore zirvesinin sonucunu ve kaçırılan Japon vatandaşlarının durumunu çevreleyen koşulları göz önüne alarak söz konusu kararı verdiğini ifade etti.

JAPONYA TRUMP’IN ARKASINDA

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile gerçekleştirdiği görüşmede kaçırılan Japon vatandaşları konusunu gündeme getirdiğini hatırlatan Suga, Trump'ın uzlaşmacı bir tutum sergilediğini, taviz vermeme konusunda kararlı olduğunu, aynı zamanda yapıcı bir diyalogu sürdürmeye ve Kuzey Kore'yi somut eylemlerde bulunmaya teşvik etmeye çalıştığını belirtti. Suga, Japonya hükümetinin Başkan Trump'ın bu konudaki duruşunu desteklediğini ifade etti.

"ULUSLARARASI TOPLUMUN EYLEMLERİNİ ETKİLEMEZ"

Japonya'nın BM’ye her yıl sunulan ortak karara dair seçiminin uluslararası toplumun ortak eylemlerini olumsuz etkileyeceğini düşünmediğini vurgulayan Suga, ülkesinin ABD ve diğer ülkelerle yakın işbirliğini sürdüreceğini ve BM Güvenlik Konseyi kararlarını tam olarak uygulamaya devam edeceğini de ek olarak belirtti.

KUZEY KORE KARŞI ÇIKIYOR

Japonya ve AB ülkeleri, Kuzey Kore’nin insan hakları ihlallerini kınayan ortak bir kararı son 11 yıldır BM gündemine sunuyor. BM tarafından kabul edilen kınama kararlarına konu olan iddialar ise Kuzey Kore tarafından kabul edilmiyor.

Kaynak: Ajanslar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17