banner10

İtalya'da bir Türk köyü

Moena’da Türk nüfus yok aslında. Ancak Türk kültürünü yaşayan bir İtalyan halkı var.

İtalya'da bir Türk köyü

Moena, İtalya'nın kuzeydoğusunda etrafı dağlarla çevrili sevimli bir köy..

Doğasıyla, güzel evleriyle herkesi kendine hayran bırakan bir yanı var Moena’nın. Ancak bu İtalyan köyünün çok ilginç bir özelliği daha var. Bu köy Türkiye’den 1600 km uzakta olmasına rağmen bu köyde Türk kültürü yaşanıyor.

“Neredeyse 300 yıl önce bu köye bir Türkün yolu düştü…”

Efsaneye göre neredeyse 300 yıl önce İkinci Viyana Kuşatması sonrasında bir Osmanlı askeri yaralanınca yolunu kaybetmiş ve kendini İtalya’da bu köyde bulmuş. Köy halkı bu yaralı askere kucak açıp yaralarını iyileştirmiş. İyileşen asker köy halkından bir kız ile evlenmiş.

Bu asker Moena köyü meydanında bir büste sahip olan Balaban Hasan.

Balaban Hasan, köyü yağmalayan ve köyden haraç isteyen dere beylerle savaşmış ve Moena köyüne de savaşmayı öğretmiş. Balaban Hasan bu köyde öyle çok sevilmiş ki Türk geleneklerini köylüler benimsemiş. Yıllar geçmiş ve Balaban Hasan bir daha kendi topraklarına hiç dönmemiş bu topraklarda ölene kadar yaşamış.

Balaban Hasan ile Türk adetlerini öğrenen Moena köylüleri bugün bile bazı adetleri devam ettiriyor. Örneğin; Moenalılar evlilik öncesinde tıpkı Türkler gibi “kız isteme” âdeti gerçekleştiriyor.

Moena’da Ağustos ayında Türk festivali yapılıyor

Diasporahaber'in paylaşımına göre, Ağustos ayında yapılan festivalde Moena’da Türk bayrakları görebilirsiniz. Hatta yeniçeri kıyafeti giymiş kişilerle karşılaşabilirsiniz. Köyün en yaşlısı sultan kıyafetleri giyerek köyün sokaklarında gezer, köy halkı da Türk kıyafetleriyle ona eşlik eder.

Eski Moena Belediye Başkanı Riccardo Franceschetti, Moena’daki Türk kültürünü şu sözleriyle anlatıyor: “Turco’ya dayanan geçmişimize ilişkin kesin bir şey söyleyemeyiz, çünkü bu konuda yapılmış bilimsel bir çalışma yok. Dedelerimizin babalarımıza anlattığı Turco efsanesini bizler de çocuklarımıza inançla aktarıyoruz.”

Geçen yıl Moena Festivaline katılan kültürler arası ilişkiler ve çeşitlilik yönetimi üzerine çalışmalarda bulunan Enes Seydanlıoğlu ise Moena’da gördüklerini DiasporaHaber’e şöyle anlatıyor:

“Moena İtalya’nın Avusturya sınırına yakın küçük bir köy, doğası çok güzel ve turizme açık. Moena’da Türk kültürünü sevdiren kişi; yeniçeri olarak bilinen Balaban Hasan. Balaban Hasan yaralı bir şekilde Moena’ya sığınıyor, burada iyileşiyor ve buraya yerleşiyor. Daha sonra köy halkını ve köyü korumak için Alman derebeylerine karşı savaşıyor. Köye de savaşmayı öğretiyor. 2017 yılında Moena festivaline katıldım. Geçen yıl katılım çok yoğundu. Avrupalı Türkler de festival için Moena’ya gelmişti. Moena’da çok farklı biçimlerde, -standart ölçülerin dışında- Türk bayrakları gördük ve köyde Balaban Hasan’a ait bir büst var ve büstün altında bir çeşme var. Bir de Balaban Hasan’ın yaşadığı söylenilen bir ev var.”

İtalya’ya yolunuz düşerse Türkiye’den kilometrelerce uzakta olan bu Türk köyünü ziyaret etmeyi unutmayın.

Kaynak: www.gaste24.com

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17