İsrail’de siyaset paramparça

İsrail'de son dönemde iyice kaynayan siyaset kazanı, ortaya yeni partiler çıkarıyor. İsrail Başbakanı Netanyahu'ya çok yakın isimlerden Şaked ve Eğitim Bakanı Bennet, yeni bir partiyle seçimlere katılacak.

İsrail’de siyaset paramparça

9 Nisan'da erken seçime gidecek İsrail’de peş peşe yeni partiler kuruluyor. Eğitim Bakanı Naftali Bennet ve Adalet Bakanı Ayelet Şaked, ‘Yeni Sağ’ ismiyle parti kurdu. Geçen hafta da eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz parti kurmuştu. Seçimde 30’a yakın siyasi parti yarışacak. Ayelet Şaked, Filistinlilere yönelik skandal sözleriyle tanınıyor.

İsrail'de Başbakan Benjamin Netanyahu hükümetinin Nisan ayında erken seçim kararı almasıyla birbiri ardına yeni partiler kurulmaya devam ediyor.

Son olarak, İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennet ve İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şahkid, Hayemin Hahadaş (Yeni Sağ) adında parti kurdu. Bennet ve Şahkid, Filistinlilere karşı sertlik ve katliam politikalarını destekleyen politikaları ile tanınıyor. İsrail Kültür Bakanı Miri Regev ise, partiyi hedef alarak, partinin "taklit Likud" olduğunu savundu.

Likud, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun iktidardaki partisi. Geçen hafta da İsrail eski Genelkurmay Başkanları'ndan Benny Gantz, "İsrail Direniş Partisi"ni kurduğunu açıklamıştı.

İsrail siyasetinin çok parçalı siyasi haritası kurulan iki yeni parti ile daha da genişledi. İsrail'de seçimlere 30'a yakın siyasi parti katılıyor.

Kaynak: Ajanslar
 

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17