Irak'ta binlerce kadın ve çocuk DEAŞ bahanesiyle hapiste

Irak'ta binlerce kadın ve çocuk, DEAŞ bahanesiyle insanlık dışı koşullarda hapishanelerde tutuluyor.

Irak'ta binlerce kadın ve çocuk DEAŞ bahanesiyle hapiste

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Bağdat hükümeti  tarafından Irak'ın Ninova ilindeki hapishanelerde, DEAŞ ve terör suçlamalarıyla tutulan, çoğu kadın ve çocuklardan oluşan sivillere dair kısa bir rapor yayınladı.

Raporda, Ninova ilindeki gözaltı merkezleri ve hapishanelerde sivillerin insanlık dışı koşullarda ve aşırı kalabalık şekilde tutulduğu, tutuklamaların hukuki bir temele de dayandırılmadığı ifade edildi.

Örgütün Ortadoğu Direktörü Lama Fakih, Bağdat hükümetinin bir an önce gözaltı merkezleri ve cezaevlerindeki durumu ıslah etmesi gerektiğini dile getirdi.

Bölgedeki Tel Kayf, Faysaliye ve Tesfirat merkezlerinde toplam 2500 olan kapasitenin yaklaşık iki katı kadar sivilin tutulduğu ifade edildi.

Tel Kayf'ta bir hücreUzmanlar, bölgedeki merkezlerde tutulan sivillerin arasında kendilerine hiçbir suç yöneltilmeyen sivillerin, kadın ve çocukların bulunduğu açıklıyor.

Uzmanlara göre merkezlerde, sivillerin oturması için dahi uygun bir boşluk bulunmuyor.

Örgüt, daha önce de aşırı kalabalık merkezlerde birçok mahkumun şartların yetersizliği nedeniyle hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Irak'ta DEAŞ'ın hakimiyetindeki bölgeler, Bağdat hükümeti ve Şii milislerce ele geçirildikten sonra bu bölgedeki sivillere yönelik keyfi tutuklamalar ve insan hakları ihlalleri yaşanmaya başlamıştı.İnsan hakları örgütleri, bölgede sivillere yönelik ağır insan hakları ihlallerinin, tecavüz ve işkencelerin yaşandığını belirtiyordu.

Kaynak: Mepa News

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17