banner10

İngiltere’de şok! Katedrale asılan Rus bayrağı ortalığı karıştırdı

Çift taraflı çalışan eski Rus casusu Sergey Skripal'in zehirlendiği Salisbury'deki katedrale Rus bayrağı asıldı. Olay yeni bir krizin fitili olarak değerlendiriliyor.

İngiltere’de şok! Katedrale asılan Rus bayrağı ortalığı karıştırdı

Salisbury Kutsal Meryem Ana Katedral Kilisesi'nde Pazar ayininden sonra 2 kişi tarafından iskelelere asılan dev Rusya bayrağı İngiltere basınında geniş yankı buldu. İngiliz basını, Skripal davasından sonra Rusya'nın dev Rus bayrağı açarak gövde gösterisi yapmaya çalıştığını dile getirdi.

RUSLAR ‘PROVOKASYON’ DEDİ

Rus konsolosluğu, bayrağın Ruslar tarafından açılmadığını, Rusya'nın bu olayla ilgili bağlantısının bulunmadığını ifade ederek olayı 'provokasyon' olarak nitelendirdi. Ayrıca Rus Konsolosluğu bayrak olayıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Katedrale bayrak asma olayının geçtiğimiz yıl yaşanan Skripal olayıyla bağdaştırılması son derece üzücüdür" sözleriyle karşılık verdi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

İngiliz dış istihbarat servisi MI6 için çalıştığı ortaya çıkınca ülkesinde mahkum edilen ve daha sonra casus takasıyla İngiltere'ye gelen Rus ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia, 4 Mart'ta Salisbury'de Sovyetler Birliği döneminde geliştirilen Noviçok adlı bir kimyasal ile zehirlenmişti.

İngiltere, Rus askeri istihbarat elemanlarının bu olayı gerçekleştirdiğini öne sürmüştü.

İngiltere ile Rusya arasında büyüyen bu kriz yeni bir olayla daha derinleşti. İngiltere'nin Salisbury şehrinde bulunan ve yapımı 13’üncü yüzyıla kadar dayanan Salisbury Kutsal Meryem Ana

Katedral Kilisesi'nin restorasyon iskelelerine açılan Rusya bayrağı nedeniyle Rusya ile İngiltere arasında yine kriz çıktı.

Kaynak: AA


 

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2019, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17