Hong Kong’da sokaklar karışık, protestolar devam ediyor

Hong Kong'da yüz binlerce kişi, kentteki suçluların Çin'e iade edilmesinin önünü açacak olan suçlu iade yasa tasarısına karşı çıkmak için sokaklara yeniden indi.

Hong Kong’da sokaklar karışık, protestolar devam ediyor

Çin'e bağlı Hong Kong Özerk Yönetim Bölgesinde muhaliflerin yargılanması için Çin'e iade edilmesi tartışmalara neden oldu. Tepki çeken yasa tasarısı, zanlıların yabancı ülkelere iade edilmesinin önünü açarken, tasarı nedeniyle muhaliflerin Çin mahkemelerine teslim edilmesi, adil yargılanmaması ve işkence görmesinden endişe duyuluyor. Muhaliflerin iade edilmesi tasarısına karşı çıkan yüz binlerce kişi, Hong Kong sokaklarına çıkarak yönetime tepki gösterdi.

YARI ÖZERK SİSTEME DARBE

Tasarıya karşı çıkanlar, Çin'in Hong Kong'da istediği kişileri siyasi suçlar sebebiyle alıkoyabileceği ve kentin yarı özerk sistemine darbe vuracağını belirtiyor. 

“KÖTÜLÜK TASARISINA HAYIR”

Sokaklara dökülen protestocular, "Çin iadesine hayır, kötülük yasasına hayır" diye slogan attı. 

Hong Kong'un son Birleşik Krallık Valisi Chris Patten yasa tasarısını eleştirerek, "Halk neden Çin ile bir iade anlaşması yapılmaması gerektiğini çok iyi biliyor. Hong Kong'dan insanları kaçırmaktansa bir iade anlaşması yapmanın daha iyi olduğunu iddia ediyorlar, gerçekten insanların buna inanmalarını mı bekliyorlar" dedi. Hong Kong, 1997 yılında Birleşik Krallık tarafından Çin'e devredilmişti.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17