banner10

Hamas'tan ilk kıbleyi savunun çağrısı

Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskınların her geçen gün arttığına dikkat çeken Hamas, Müslümanlara ilk kıble olan Mescid-i Aksa’yı savunun çağrısı yaptı.

Hamas'tan ilk kıbleyi savunun çağrısı

İsrail, “Yüzyılın Anlaşması” adı altında Mescid-i Aksa’ya ele geçirmeye hazırlanıyor. Yahudilerin mukaddes Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskınların dozu arttı. Hamas, İsrail polisi eşliğindeki fanatik Yahudilerin, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskınlardaki artışın İsrail’in Aksa’ya hükmetme planlarının yansıması olarak değerlendirdi. 

ZAMAN VE MEKAN BÖLÜNDÜ

Açıklamada, baskınların “Aksa’yı tamamen kontrol altına alma çalışmasının ön hazırlığı olarak ve mescidin zamansal ve mekansal olarak ikiye bölünmesi amacıyla İsrail’in buradaki hakimiyetini dayatmayı hedefleyen planlarını yansıtmaktadır” ifadesine yer verildi. Aksa’nın mekansal bölünmesi Müslümanlar ve Yahudilerin ziyaret yerlerinin ayrılmasını, zamansal bölünme ise mescidin belirli saatlerde Yahudilere belirli saatlerde de Müslümanlara ayrılmasını öngörüyor.

Söz konusu planların, ABD’nin, “Yüzyılın Anlaşması” olarak bilinen plan aracılığıyla bölgede uygulamaya çalıştığı projeyle aynı paralelde olduğuna dikkat çekiliyor. Baskınların Aksa’ya yönelik saldırgan ve provokatif bir yöntem olduğu belirtilen açıklamada, söz konusu baskınlardan doğacak gerginlikten İsrail sorumlu tutuldu.

ÖFKENİZİ GÖSTERİN

Açıklamada Filistinlilere, İsrail’in baskınlarına karşı koyma çağrısı yapan Hamas, Arap ve İslam ülkelerinden de Müslümanların ilk kıblesini koruma ve İsrail’in ihlallerine duydukları öfkeyi göstermelerini istedi. İsrail polisi, 2003’ten bu yana İslami Vakıflar Müdürlüğünün onayını almaksızın, Yahudi yerleşimcilerin Aksa’ya baskın düzenlemesine izin veriyor. Son olarak önceki gün, İsrail polisi eşliğindeki 127 fanatik Yahudi, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner6

banner17