Gıda devlerine büyük tehdit: Ürünlerinizi zehirleriz

Aralarında Nutella'nın üreticisi İtalyan Ferrero'nun da bulunduğu çok sayıda Avrupalı gıda şirketine, henüz tanımlanamayan bir toz madde içeren mektuplarla, ürünlerine zehir bulaştırılacağı tehdidinde bulunuldu.

Gıda devlerine büyük tehdit: Ürünlerinizi zehirleriz

Aralarında dünyaca ünlü Nutella’nın üreticisi Ferrero’nun da bulunduğu çok sayıda Avrupalı gıda şirketi, henüz tanımlanamayan bir toz madde içeren mektuplarla tehdit edildi. Danimarka basını, bu ülkedeki şirketlere gönderilen mektuplarda 30 bin euro talep edildiğini, aksi takdirde ürünlere zehir bulaştırılacağı tehdidinde bulunulduğunu yazdı.

Danimarka polisi, “tehlikeli bir madde içeren” mektupların Belçika’dan gönderildiğinin tespit edildiğini açıkladı. Kendisini Avrupa’nın en büyük işlenmiş et firması olarak tanımlayan Danish Crown, söz konusu mektupları aldıklarını teyit etti ancak çalışanlarının ya da tüketicilerin sağlıklarını tehdit eden bir durum olmadığını savundu.

Benzer mektuplar İtalyan kahve devi Lavazza ve Caffè Vergnano’nun yanı sıra Nutella’nın üreticisi Ferrero’ya da gönderildi. İtalyan medyası talep edilen meblağın 30 bin euro olduğunu kaydetti.

Danimarka televizyonu DR, mektupların Belçika, Almanya, Avusturya ve İngiltere’de bulunan şirketlere de gittiğini duyurdu. İsveç’in devlet televizyonu SVT de merkezi Malmo’da bulunan donmuş gıda devi Findus’a da 7 Nisan’da beyaz toz ve tehdit içeren bir mektubun gönderildiğini bildirdi.

Farklı şirketlere gönderilen mektupların birbirleri ile bağlantılarının olup olmadığı kanıtlanabilmiş değil.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17