Gabon'da darbe girişimi

Gabon'da ulusal radyoyu ele geçiren bir grup askerin darbe girişiminde bulunduğu ve Devlet Başkanı Ali Bongo'nun azledildiği açıklandı.

Gabon'da darbe girişimi

Afrika ülkesi Gabon'da darbe girişimi yaşandığı bildirildi. Ordu sabah saatlerinde ulusal radyondan darbe bildirisini okudu. Devlet Başkanı Ali Bongo'nun ise azledildiğini açıkladı.

Silahlı Kuvvetler bildirisini Ulusal Radyo'dan okuyan Üsteğmen Ondo Obiang Kelly, birkaç saat içerisinde Ulusal İnşa Konseyi'nin kurulacağını belirterek, Fas'ta tedavi gören Cumhurbaşkanı Ali Bongo'nun 31 Aralık’ta yaptığı konuşmadan duyulan rahatsızlığı dile getirdi.

Okuduğu bildiriden sonra Cumhuriyet Muhafızları'nın eski komutanı General Ntumpa Lebani'yi Millet Meclisi'ne davet eden Üsteğmen Kelly, ticaret odalarının, sivil toplum temsilcilerinin ve din adamlarının da Meclis’teki toplantıya katılmak üzere harekete geçmeleri yönünde çağrı yaptı.Başkent Libreville'in sokaklarında tanklar ve silahlı araçlar görüldü.

Ali Bongo, petrol zengini bir Afrika ülkesi olan Gabon’u, 1967 yılından itibaren ülkeyi yöneten babası Ömer Bongo’nun ölümünün ardından, 2009’dan beri yönetiyor.

Ali Bongo, 2016 yılında yapılan seçimlerde çok az bir farkla seçimleri kazanmış, bu da ülkede büyük tartışmalara yol açmıştı.

Ortadan kaybolduğu iddiaları

Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo 24 Ekim’de Suudi Arabistan’a gittikten sonra, Gabon Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ali Bongo'nun son aylardaki sağlık durumu nedeniyle Kral Faysal Hastanesine nakledildiği duyurulmuştu.

Ancak konferans sırasında hastaneye yatırıldığı açıklanan Ali Bongo'dan bir daha haber alınamamıştı.

Gabon Cumhurbaşkanlığı’ndan 11 Kasım’da yapılan ikinci açıklama ise Ali Bando’nun sağlık durumunun normale dönmeye başladığı açıklanmıştı.

Bongo, geçtiğimiz hafta ulusa sesleniş konuşması yapmış, Rabat'tan halkına 2 dakikalık bir videoyla seslenmişti. İyi yıl dileklerini paylaşan Bongo, halkından birlik olmalarını istemişti.

Ali Bongo, "Gördüğünüz gibi daha iyiye gidiyorum ve yakında sizinle yeniden buluşmaya hazırlanıyorum." ifadesini kullanmıştı. 

SUUDİ ARABİSTAN'DA ORTADAN KAYBOLMUŞTU

Gabon Cumhurbaşkanı Bongo, Suudi Arabistan'da düzenlenen "Geleceğe Yatırım Girişimi Konferansı"na katılmak için Riyad'a gittiği 24 Ekim'de rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı.

Hastanede geçirdiği ameliyat sonrası felç geçirdiği ve suni komaya sokulduğu ortaya çıkan Bongo, Fas Kralı 6. Muhammed'in davetini kabul ederek, rehabilitasyon ve iyileşme süreci için 29 Kasım'da Fas'ın başkenti Rabat'a gitmişti.

Taburcu olduğu 6 Aralık tarihinden bu yana Rabat'ta bulunan Bongo, yeni yıl mesajını oradan yayımlamıştı.

Videoda sağ elini oynatmadığı görülen Bongo, iyi yıl dileklerini paylaşmakla yetinmiş, "Gördüğünüz gibi daha iyiye gidiyorum ve yakında sizinle yeniden buluşmaya hazırlanıyorum." ifadesini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Ali Bongo, Ekim 2009'dan beri Gabon'u yönetiyor.

Kaynak: www.gaste24.com

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17