Eski çevirmen cinayeti Malezya’yı karıştırdı

Malezya'da 2006'da kaçırılarak öldürülen Moğolistanlı manken ve çevirmen Altantuya Shaariibuu'nun 2005'te eski Başbakan Necip Rezak ile aynı fotoğraf karesinde yer aldığı iddia edildi.

Eski çevirmen cinayeti Malezya’yı karıştırdı

Malezya'da 2006 yılında öldürülen Moğolistanlı manken ve çevirmen Altantuya Shaariibuu'nun, eski Başbakan Necip Rezak ile aynı fotoğraf karesinde yer aldığı öne sürüldü.

Malezya'nın Shah Alam Yüksek Mahkemesine ifade veren manken Shaariibuu'nun kuzeni Burmaa Oyunchimeg, 2005'te kuzenini Fransa'nın başkenti Paris'te dönemin Başbakan Yardımcısı Necip ve yakın arkadaşı Abdul Razak Baginda ile gördüğünü ifade etti.

Oyunchimeg, mahkemeye verdiği ifadede, "Altantuya'yı iki kişiyle gördüğümü hatırlıyorum. Ona kim olduklarını sordum ve birinin (Malezya) Başbakan Yardımcısı, diğerinin de beraber iş yaptığı Razak adında biri olduğunu söyledi." şeklinde konuştu.

Oyunchimeg'in söz konusu görüşmeye dair fotoğrafı mahkemeye sunduğu fakat fotoğrafta yer alanların henüz netleşmemesi nedeniyle kamuoyuyla paylaşılmayacağı bildirildi.

İddiaların ardından basına konuşan Necip ise Shaariibuu ile hayatı boyunca hiç görüşmediğini belirterek iddiaların iftira olduğunu söyledi.

Shaariibuu cinayeti

Malezya'da yaşayan 28 yaşındaki Moğolistan vatandaşı manken ve çevirmen Altantuya Shaariibuu, 18 Ekim 2006'da Shah Alam kentinde kaçırıldıktan sonra vurularak öldürülmüş ve cesedi orduya ait patlayıcılarla imha edilmişti.

Olayla ilgili dönemin Başbakan Yardımcısı Necip Rezak'ın korumalarından 2'si tutuklanmıştı. Tutuklanan korumalardan Sirul, "Önemli insanlardan emir aldım." ifadelerini kullanmıştı. Yargılama sürecinde kefaletle serbest bırakılan Sirul, Avustralya'ya kaçmıştı.

Öldürülen mankenin babası Seteve Shariibuu, geçen yıl dosyanın tekrar açılması talebi için Başbakan Mahathir Muhammed ile bir araya gelmiş, Shariibuu ailesinin avukatı Ramkarpal Singh de Mahathir'in talebi onayladığını bildirmişti.

Moğolistan Cumhurbaşkanı Khaltma Battulga da Malezya Başbakanı Mahathir'e, eski Başbakan Necip'in de adının geçtiği dava dosyasının tekrar açılması için çağrıda bulunmuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2019, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8

banner19

banner6

banner17